ROBOPuppet ،کنترلر ربات پرینت سه بعدی

در بخشی از این دهه، دو تکنولوژی در آینده تولید اقتصاد جهان نقش حیاتی را ایفا کرده اند: ربات ها و پرینترهای سه بعدی. با توجه به افزایش نمایی و همگرایی پس از آن تقریبا غیرممکن است که افق ده ساله ای از این سری تکنولوژی را بتوانیم پیش بینی نماییم. یکی از راههای ممکن همگرایی میان ربات ها و پرینترهای سه بعدی جهت ارائه رابط بصری تر در بخش اتوماسیون یا دور عملیات (teleoperation) می باشد.

محققان دانشگاه ایندیانا راهی مقرون بصرفه برای کنترل مستقیم انواع مختلف ربات ها را با یک بازوی قابل پرینت سه بعدی به نام ROBOPuppet ایجاد کرده اند. در حال حاضر دورعملیات دستگاههای رباتیکی دارای کاربردهای بسیار مهمی می باشد. چنانکه می توانیم آنها را با عناصر خطرناک در تاسیسات هسته ای روبرو کنیم و یا درعملیات جستجو و نجات، حذف یا آزمایش مواد منفجره یا حتی اعمال جراحی رباتیکی بکار بگیریم، در کل اینکه تعداد کارکردهای مربوطه برای چنین تکنولوژی همچنان در حال گسترش است.

رابط های فعلی ربات های کنونی شامل جوی استیک یا کنترلرهای کیپد مانند می باشد که اغلب گیج کننده بوده، دارای دقت کمتری هستند و قادر به تفسیر اقدامات موردنظر کاربر بر روی ربات هدف به درستی نمی باشند. این همان جایی است که محققات بر این باورند که آنها راه حلی را برای ساده تر کردن کار یافته اند.

اگر شما صنعت رباتیک را در کل دنبال کرده باشید قطعا نام ربات Baxter را از شرکت Rethink Robotics شنیده اید. باکستر یک ربات صنعتی است که به کاربر اجازه برنامه ریزی حرکات را با استفاده از حرکات فیزیکی بازوها از یک ماشین به موقعیت موردنظر می دهد.

ROBOPuppet اساسا یک نسخه real-time از باکستر است که می تواند برای انواع ربات های مختلف از طریق پرینت سه بعدی سفارشی شود. این نمونه استفاده شده توسط محققان برای کنترل Staubli TX90L 6DOF بکارگرفته شده است. این کنترلر حدود ۳۰ درصد سایز بازوی ربات واقعی است، و پرینتر سه بعدی یک نسخه کوچک از ماشین را ایجاد می کند.

ROBOPuppet، متدی برای ایجاد یک مدل ارزان قیمت سایز تیبل تاپ از ربات ها برای ارائه کنترل ورودی دورعملیات ربات های سایز کامل می باشد. این متد گفته شده شامل نمونه سازی سریع ماکت مینیاتوری از ربات هدف خود با استفاده از پرینتر سه بعدی می باشد، نصب با استفاده از قطعات الکترونیکی و اتصال هر چیزی با هم با ابزار کیت برنامه ریزی حرکتی آسان و بی دردسر است. همانطور که گفتیم این متد سازگار، ارزان بوده و حتی کاربران بی تجربه قادر به انجام برخی کارهای قابل توجه هستند.

در نمونه ارائه شده هزینه کلی راه اندازی نیز ۸۵ دلار استرالیا بود، که پرهزینه ترین قطعه، میکروکنترلر Arduino UNO می باشد. ساخت کنترلر ROBOPuppet نیز ۳۴ ساعت زمان برده که ۲۹ ساعت از آن برای قطعات پرینت سه بعدی مبتنی بر فایل CAD از بازو صرف شده است. روند ساخت بسیار ساده است: شما فقط نیاز به دانستن چگونگی استفاده از یک پرینتر سه بعدی، لحیم کاری، و برخی اصول اولیه سیم کشی به منظور متناسب کردن همه اینها با هم را دارید. RoboPuppet بیشتر از یک سیستم برای ساختار سخت افزاری است، اگرچه یک روش یکپارچه می باشد که همچنین شامل ابزارهای کالیبراسیون با متد برنامه ریزی بلادرنگ برای تفسیر حرکات ربات سایز کامل می باشد که بی خطر بوده و محدودیت های داینامیک از اهداف ربات را رعایت می نماید.

ما باید به این نکته اشاره کنیم که محققان RoboPuppet هنوز راهی دقیق برای هر چه ساده تر کردن این شیوه نیافته اند، اگرچه آنها گفته اند که کودکان سن ۶ سال هم قادر به انجام دستیابی به وظایف بدون هیچ گونه آموزش آنچنانی هستند. همچنین این نسخه از RoboPuppet دارای برخی محدودیت ها است، اما محققان از این موارد آگاهی کامل دارند، و در حال کار برای بهبود این سیستم هستند.

ROBOPuppet، یک مینیاتور پرینت سه بعدی ارزان قیمت است که برای دورعملیات ربات های سایز کامل توسط Anna Eilering ،Giulia Franchi و Kris Hauser از دانشگاه ایندیانا در ماه گذشته و در کنفرانس IROS 2014 در شیکاگو ارائه شد.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code