پرینت سه بعدی نوعی سرامیک جدید

روش جدید طراحی سه بُعدی سرامیک، میتواند دمای بالاتر از ۲۵۰۰ درجه فارنهایت راتحمل کند.با توجه به تاریخچه مختصرومتغیرطراحی سه بعدی سرامیکی، بسیاری ازنوآفرینان حاضر در این رشته،موفقیتهای را درزمینه نقاشی برروی سرامیک، از طریق استفاده ازتکنولوژی پرینترسه بعدی FDM به دست آورده‌اند. این تکنولوژی به واسطه طراحی لایه به لایه اجرایی می‌شود. با این وجود، هنگام استفاده ازاین روش برروی سرامیک های پرکاربرد شرکتهایی نظیر لیتوز و Prodways، ازتکنولوژی فوتو- پلیمریزاسیون استفاده می‌نمایند.

3dceramic

آزمایشگاهHRL درکالیفرنیا ،Malibu از طریق کاربرد روش استریولیتوگرافی برای نقاشی سه بعدی بر روی مواد سرامیکی با ویژگیهای جالب صنعتی توانست است به این سطح جدید دست پیدا کند. پیشرفت ،توسعه ومزایای حاصل از این روش طراحی سه بعدی با جزییات بیشتر درمجله علمی آکادمیک آمده و به عنوان یک تکنولوژی جدید تعریف شده که میتواند گرما حرارت رابه شکلی مشخص،تحمل نماید. تیم آزمایشگاهی HRL یک رزین pre-ceranicرا بوجود آورده که درانطباق با یک ماده پلیمری قرار داشته و به شکلهای بسیار پیچیده ایی درآمد.

فرایند استریو لیتوگرافی(sla) ، پودر سرامیک کربید سیلیکون را گداخته و از طریق اشعه UV، آن را به شکل دلخواهی طرحی کرده و اولین نمونه از پودر سرامیکی را بوجود آورد که درتکنولوژی طراحی سه بعدی مورد استفاده قرار گرفت.هنگام ذوب شدن چنین پودری ماده تا دمای ۱۸۰۰ درجه فارنهایت حرارت دیده وماده pre-ceramicبه صورت سرامیک واقعی درمیاید. درمقایسه با روشهای طراحی برروی سرامیک، همچون fdmپودر کربید سیلیکون ،با جزییات بیشتر ومعایب کمتر استفاده میشود .

image1

استفانی تامپکین،رئیس شرکت Defense science درآژانس پیشرفته تحقیقات دفاعی (DARPA) بیان داشت:روشی که درمجله جدید Science توصیف شده، ما را به هدف توانایی مهندس در دستیابی به ویژگی های مطلوبی نزدیک می کند که به طور کلی در ترکیب با یکدیگربه دست نیامده اند (ویژگی هایی همچون مقاومت، سطح تراکم اندک،یا ورژن پایین). همچنین امکان ایجاد شکلهای بسیار پیشرفته از این مواد وجود دارد .

علاوه برپیشرفت های صورت گرفته درمقاومت موادکه واقعا رزین pre- cremicآزمایشگاه HRLرا به صورت  منحصر فرد در آورده است، این موضوع نیز مطرح شده که ماده مورد نظر میتواند دمای بسیار بالا را نیز تحمل کند. تست پودر سرامیکی نیز این نکته را تایید کرده که این ماده قادر است دمای بالای ۲۵۰۰ درجه فارنهایت (یا دمای بالاتر از۱۴۰۰ درجه را برای آنهایی که از سیستم درست متریک استفاده می کنند) را تحمل کند. این ویژگی ،میتواند حتی باعث افزایش سطح مقاومت بسیاری از مواد فلزی شود .

IMG_20160103_082849_edit

کاربردبالقوه این فرایند جدید طراحی، باعث گسترش ماورای صنایع سرامیکی شده است. مقاومت دربرابر گرما و ویژگی های دشوار رزین pre-ceramicبه طور کامل در انطباق با صنایعی همچون هوا-فضا قرار گرفته است. چه این روش برای موتور جت استفاده شود چه برای یک فضاپیما، یک چیز به صورتی مشخص و مسلم وجود دارد: روش جدید طراحی سرامیکی درآزمایشگاههایHRLمیتواند دمای بسیار بالایی را تحمل کند!

 

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code