پرینت سه بعدی گیاه مگس خوار سه بعدی( کروماتوز )توسط طراح نیوزلندی

پرینت سه بعدی گیاه مگس خوار سه بعدی( کروماتوز )توسط طراح نیوزلندی

مارک ویسلون، طراحی از ویلینگتون، درنیوزیلند، یک گیاه مگس خوار سه بُعدی را چاپ کرد، که همچون یک جسم واقعی، به هرگونه لمسی، پاسخ نشان می دهد. این طراحی که “کروماتوز“،نامیده می شود،دربرنامه Design Awardسازمان طراحان نیوزیلند، فینالیست بود.

پرینت سه بعدی گیاه مگس خوار سه بعدی( کروماتوز )توسط طراح نیوزلندی

بری کودکان و بسیاری از بزرگسالان ،این طرح ها، بخش چشمگیری از هرباغ شگفت انگیزی هستند . گیاهان مگس خوار که ظاهرا بیشتر شبیه به هیولاهای کارتونی هستند تا گیاهان واقعی؛ بیشتر به خاطر توانایی خود برای خوردن سریع هرگونه حشره پرنده ایی ، معروف هستند که وارد دام آنها می شوند.

متاسفانه، همه مردم، دارای مهات مورد نیاز برای نگهداری گیاه مگس خوار، خانه خود نیستند. هرچند که این گیاهان، جزو گیاهان استوایی نمی باشند اما درمناطق و زیستگاههای boggy،گل داده و نیاز به توجه و مراقبت بیشتری نسبت به سایر کاکتوس و گیاهان ،با شرایط نگهداری ضعیفتر، دارند .

اما، اگر شما گیاه مگس خواری را  داشته باشید که هیچ احتیاجی به آب نداشته وحتی بتواند بدون نیاز به آن، تا ابد زنده بماند، آن وقت چطور؟ به پاس زحمات “مارک ویلسون ،طراحی از ولینگتون درکشور نیوزیلند، درحال حاضر ،چنین گیاهی موجود است .

درحقیقت ،گیاه مگس خوار جالب و سه بُعدی،اکنون به عنوان یک گیاه فینالیست در سازمان Designers،بخش طراحیهای سالیانه کشور نیوزیلند ،حاضر می باشد. این برنامه ،یکی از۱۱۷۸ طرح ارائه شده در دامنه های گرافیک ،برهم کنشی،تصاویر متحرک، فضایی وطرح های تولیدی محسوب میشود.

شما می توانید این موضوع را مشاهده کنید که چرا chromatoseگیاه حشره خوار و جالب سه بعدی با چنین استقبالی رو به رو شده است . براساس نظر “ویلسون” این طرح، تنها یک مدل سادهCAD نیست که به صورت یک مدل پلاستیکی در آمده باشد- درواقع این طرح از طریق بیولوژی واقعی، الهام گرفته است.

 

 

پرینت سه بعدی گیاه مگس خوار سه بعدی( کروماتوز )توسط طراح نیوزلندی

 

ویلسون، توضیح میدهد که:

با توجه به پیشرفت های اخیر صورت گرفته درعرصه فناوری های ساخت دیجیتالی ، که دارای کد و الگوریتم هایی درخود است، ما توانایی نوشتن یکDNA دیجیتال را برای هرچیزی داریم. این طرح می تواند تغییر یافته و جهش داده شود، گویی که یک DNAواقعی است وکیفیت ها ویژگی های ارگانیزم، دربرگرفته است.این پیشرفت دیجیتالی، بدان معناست که ویلسون و گروهش ،توانسته اند به صورت سنتزی ،ارگانیزم های موجود در طبیعت را بسازندکه به صورت چشمگیری ،شبیهBOOTاست.

برای گیاه مگس خوار ،ویلسون ،بسیاری ازمولفه های سه بعدی وچاپ شده را به وجود آورده و برای این منظور ،ازیک پرینتر سه بُعدی رنگیOBJET 350 Connex3 استفاده کرد(پیش ازمونتاژ آنها درقالب سیستمی که بتواند شبیه با یک جسم واقعی کارکند)

این طراح بیان می دارد که هرگل می تواند تحت فشار هوا و با استفاده ازشبکه های کوچکی که درون آن قرار گرفته، باز شود. برای این منظور ، این گل تنها، مقدار اندکی نور ا به سرعت، به موقعیت فرورفته (مقعر) خود بر می گرداند .

گیاه مگس خوار، تنها یکی از بسیاری از پروژه های انجام شده ازسوی این طراح و همکاران وی است . درحال حاضر، ویسلون درکنار مهندسینmechatronic،معماران ،کارشناسان کدپردازی و بسیاری دیگر از متخصصین دیگری که می توانند بر روی پروژه های از این دست، اثر گذار باشند، بر روی طرحی به نام طرح MASS، کار می کند.

پرینت سه بعدی گیاه مگس خوار سه بعدی( کروماتوز )توسط طراح نیوزلندی

ویلسون بیان می دارد که ما دریافته ایم که دیدگاهها و مهارت های مربوط به بخش گرده افشانی،به چه صورت بوده و ازطرف دیگر، قابلیت نوآوری را ماورای آنچه که صنایع معمولی، پیشنهاد می کنند . هرچند که این شرایط، قطعاً، مربوط به پروژه ما نیست، اما من همچنان فکر می کنم که ایدئولوژیهای ما، همتراز با آن چیزی است که مرا تحریک کرده که پروژه ایی همچون CHRONATOSEرا بسازم.

برندگان مسابقهDesigners iNSTITUTEدرکشور نیوزیلند، درقالب یک رویداد ویژه در ۶اکتبر معرفی خواهند شد.

کتی ونینگا ،رئیس بخش اجرایی این موسسه ،اذعان می دارد که فینالیست های امسال، نشان میدهند که به مجموعه طرحهای ما اعتماد وجود داشته و مراجع نیز، درحال استفاده از این طرح ،به صورت مثبت می باشند .

 

 

fardad3d 

منبع :https://www.3ders.org

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code