پرینت سه بعدی گاو نمرود معبد پالمیرا پس از تخریب توسط داعش

پرینت سه بعدی گاو نمرود معبد پالمیرا پس از تخریب توسط داعش

پرینت سه بعدی گاونمرود معبد پالمیرا پس ازتخریب توسط داعش

    حتی با اینکه داعش بسیاری از معابد و یادمانهای تاریخی را در ظرف چند ماه از بین برد، اماواقعیت تلخ آن است که ما نمی توانیم تغییراتی را که آنها انجام داده‌اند بر گردانیم.هزاران هزار انسان زندگی خود را از دست دادند و بسیاری از جوامع از بین رفتند و یادمانهای بیشماری در عراق و سوریه نیز توسط این افراد (بی اسلام) از بین رفتند.

اما حداقل در جبهه آخر، می توانیم تغییر ایجاد کنیم. با وجود اینکه حتی، اصلها با سبعیت انسانی از بین رفتند، تیمی از طراحان ایتالیایی از پرینترهای سه بعدی استفاده کرد تا نفسی را در درون روح مصنوعات تاریخی در عراق و سوریه بدمد که این شامل گاو نمرود که مربوط به دوره امپراطوری عاشوریان می شود نیز می گردد.

پرینت سه بعدی گاو نمرود معبد پالمیرا پس از تخریب توسط داعش

این نوآوری توسط Emmanuele Emanuele  از بخش بنیاد ترزو پیلاستروی ایتالیا تولید شده است  که همین باعث شد نمایی تازه و جدید از کولوسئوم روم خلق گردد.نام آن ‘Rising From the Ashes: Ebla, Nimrud, Palmyra” می باشد. این بخش توسط یونسکو افتتاح شده و سه نماد را که توسط داعش از بین رفتند را احیا نموده است.

البته چندین نماد تخریب شده دیگر هم وجود دارند که به معرض نمایش عمومی قرار داده شده اند و تا اوایل دسامبر نیز پاسخگوی بازدید کنندگان است.سازمان دهنگان می گویند، این انتقام نیست بلکه وظیفه ایست که هر انسانی که بتواند باید آنرا بجا اورد.

پرینت سه بعدی گاو نمرود معبد پالمیرا پس از تخریب توسط داعش

پرینت سه بعدی گاو نمرود معبد پالمیرا پس از تخریب توسط داعش

شاید گویاترین مورد مربوط به به گاو بالدار یا گاو نمرود باشد که از زمان عاشوریان در نمرود عراق برقرار بوده است. مجسمه اصلی سی و سه قرن پیش ساخته شده است اما بخش اصلی توسط بولدوزر به پایین کشیده شد  ودر مارس ۲۰۱۵، با مواد منفجره تخریب گردید.جنایت علیه تاریخ، در کاخ شمال غربی روی داد چراکه آنجا به عنوان ورسای جهان آشوری شناخته می شود.

دو بنای بازسازی شده تاریخی دیگر، تالار آرشیو EBLA و معبد Bel در پالمیرا، که هر دو در سوریه هستند، از اهمیت قابل مقایسه ای برخوردارند. از مورد دوم، پس از منفجر کردن آن توسط داعش در ماه اوت سال ۲۰۱۵، تنها چند قطعه در جهان وجود دارد.

اتاق بایگانی شانزده متر مربعی کاخ البا Elba، که زمانی خانه ۱۷۰۰۰ لوح به خط میخی بود ، در حالت غفلت جدی بوده و می تواند برای همیشه از دست برود. مانند کاخ نمرود، آنها نیز بطور آگاهانه توسط داعش از بین رفتند و باید گفت داعش در تلاش است تا نه تنها میراث جهانی را از بین ببرد، بلکه بدنبال از بین بردن فرهنگ و هویت مردم است.

پرینت سه بعدی گاو نمرود معبد پالمیرا پس از تخریب توسط داعش

پرینت سه بعدی گاو نمرود معبد پالمیرا پس از تخریب توسط داعش

اما این پروژه بسیار مهم ایتالیایی با کمک باستان شناس پائولو Matthiae و فرانچسکو Rutelli ، رئیس  نشست تمدن ها در حال مبارزه است . آنها در حال مبارزه با تخریب عمدی آثار باستانی و بناهای تاریخی هستند و در این راه، با استاد امانوئل نیز رابطه برقرار نموده‌اند. با برگزاری این نمایشگاه، آنها امید دارند به ایجاد آگاهی در مورد اهمیت حفاظت از میراث بشریت، و حتی پیدا کردن راههای جدید برای بازگرداندن آن آثار باستانی گرانبها که هنوز باقی مانده اند.

مقامات کولوسئوم و گنجینه های باستان شناسی رم نیز در این کار درگیر شده‌اند. این نمایشگاه توسط سرجیو Mattarella رئیس جمهور ایتالیا افتتاح شد، در حالی که وزیر امور خارجه پائولو جنتیلونی و وزیر میراث و فرهنگ و گردشگری، داریو فرانچسکینی نیز حضور داشتند. نتایج، در حال حاضر، آنطور که سازمان دهندگان استدلال می کنند، ارتباط عمیق فرهنگی مشترک میان همه کشورهای دریای مدیترانه را نشان می دهد.

پرینت سه بعدی گاو نمرود معبد پالمیرا پس از تخریب توسط داعش

پرینت سه بعدی گاو نمرود معبد پالمیرا پس از تخریب توسط داعش

برای بازسازی واقعی این سه آثار تاریخی یعنی البا Elba، نمرود و پالمیرا با مقیاسی برابر، سه شرکت ایتالیایی ، تحت هدایت یک کمیته علمی متشکل از باستان شناسان و مورخان فعالیت می نمایند.  آنها با استفاده از پرینتر های سه بعدی رباتیک، اسکنر سه بعدی و داده های دیجیتال، به ایجاد کپی بسیار دقیق از آثار تاریخی می‌پردازند.

بازدید کنندگان ابتدای ورود، گاو نر قوی را می بینند برای محافظت از اتاق تاج و تخت نمرود در نظر گرفته شده است، و سپس درب اتاق بایگانی البا Elba واقع شده که  در سال ۱۹۶۴ کشف شد. پس از آن ، بازدید کنندگان می توانند به مرکز معبد بل پالمیرا بروند و از جمله، بازسازی سقف را نیز ببینند.

این نمایشگاه با نصب و راه اندازی های ویدئو نیز همراه است که بازدید کنندگان را به مکان های تاریخی در سوریه و عراقی می‌برد که زمانی در آن‌ها آثار تاریخی نشان داده می‌شوند. دو نقش برجسته بالا از موزه ملی پالمیرا، هم توسط وحوش داعش تخریب شده اندو در سایر مصنوعات مختلف نیز آسیب دیده می شود.

پرینت سه بعدی گاو نمرود معبد پالمیرا پس از تخریب توسط داعش

پرینت سه بعدی گاو نمرود معبد پالمیرا پس از تخریب توسط داعش

پیام سازمان دهندگان نمایشگاه این است که هیچ تمدنی از نابودی مصون نیست. در همان زمان، بازسازی شکلی از صلح و آشتی است. “هنگامی که ما به اروپا و جنگ جهانی دوم فکر می کنیم، به  زمان بازسازی فکر می‌کنیم. استدلال آنها این است که مرکز شهر درسدن به شکوه و جلال اصلی خود بازگردانده خواهد شد، و این به عنوان یک راه برای غلبه بر وحشت از گذشته می باشد.

اما در حال حاضر آگاهیهای جدید در حال افزایش است، و ما به طور فعال به حفاظت از میراث خود و تعقیب کسانی می‌پردازیم که به دنبال نابود کردن آن میراث هستند – که به عنوان مثال می توان به دادگاه اخیر اشاره کرد که در طی آن، جرم تخریب تیمبوکتو، اولین بار دیوان کیفری بین المللی به مسئله مورد نظر پرداخت.

اما این تیم ایتالیایی در حال برنامه ریزی برای جلوتر رفتن است. “در آینده ای نزدیک این امکان را وجود خواهد داشت با به بازسازی آثار باستانی نابود شده در همان مکان خود بپردازیم. و امانوئل می گوید در آینده ما به عنوان مردم صلح طلب، می خواهیم به خلق و بازسازی بپردازیم.

یکی دیگر از برنامه‌هایی که در ساخت و ساز آن، پرینتر سه بعدی می تواند یک نقش کلیدی ایفا کند نیز همین برنامه است. در حال حاضر، آنها امیدوارند بتوانند از طریق پیگیری و تسهیلات وزارت خارجه به سوریه و عراق بروند، با این امید که بتوانند آنها را در موزه های ملی همان کشورها نگه داری نمایند.

fardad3d

منبع: http://www.3ders.org

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code