پرینت سه بعدی و کمک به دوچرخه سوار امریکایی در پارالمپیک ریو2016

پرینت سه بعدی و کمک به دوچرخه سوار امریکایی در پارالمپیک ریو۲۰۱۶

شرکت پرینتر سه بعدی Colorado Springs،با نام تیتان روباتیک که به خاطر پرینتر های سه بعدی بسیار بزرگ خود معروف است، اخیراً، وارد حوزه اجرایی دیگری شده است. این کار به واسطه حضور یکی از کارمندان متعهد این شرکت به نام آلینسون جونز صورت گرفته است.

جونز که به عنوان مهندس مکانیک در شرکت کار می کند، درتیم پارا المپیک ایالات متحده، نیز حضور داشته و صاحب دو مدال طلا می باشد. وی مهارت خود را در هر دو بخش مکانیک و پاراالمپیک با یکدیگر ترکیب کرده و ابزارهای کمکی -پرینت شده سه بُعدی و جدید را برای ورزشکاران به وجود آورده است.

یکی از این ابزارها، به دوست و هم تیمی اش،”بیلی لیستر”، نماینده شایسته بازی های المپیک ریو۲۰۱۶، کمکی واقعی نمود. لیستر که درسن ۱۷سالگی سکته کرده بود، سمت چپ بدنش،  به لحاظ نورولوژیکی، فلج شده و از کار افتاده است.

همان‌طور که هر فردی نیز می‌تواند این شرایط را تصور کند،  فلج شدن او،  بر روی حرکت و قابلیتهای جهانی اش اثر جدی گذاشته، اما درکمال تعجب، او را از عشق به ورزش، به خصوص دوچرخه سواری،  دور نساخت. به هرحال به خاطر وجود شرایط جسما نی اش،  دوچرخه سواری به دست و بازوی چپش فشار آورده و سپس، به صورت غیر ارادی، باعث انقباض آن به سمتی می شد که به لحاظ ایرودینامیکی، برای دوچرخه سواری او، مطلوب و مناسب نبود.

همان طور که بسیاری از مردم نیز می دانند،  در ورزش دوچرخه سواری،  تعیین برنده اغلب بسته به چند ثانیه یا حتی چند صدم ثانیه است، بنابراین حتی وجود یک نقطه ضعف ایرودینامیکی کوچک، می تواند باعث نقش برآب کردن مسابقه شود.

us-paralympic-cyclist-aided-3d-printed-device-courtesy-titan-robotics-4

us-paralympic-cyclist-aided-3d-printed-device-courtesy-titan-robotics-5

us-paralympic-cyclist-aided-3d-printed-device-courtesy-titan-robotics-8

جونز،برای کمک به دوستش لیستر، درغلبه براین مشکل، همراه با او، یک ابزار چاپ شده و مناسب سه بُعدی را طراحی نمود که به صورت موثری بازوی او را بر روی فرمان دوچرخه قرار داده، به صورتی که هم تعادل او حفظ می شد و هم، موقعیت ایرودینامیکی او حفظ می‌گردید. برای ریلکس نگاه داشتن دست و بازوی او هنگام دوچرخه سواری، این وسیله به گونه ای طراحی شده که نقطه فشاری را در نزدیکی مچ دست به وجود آورد. این نقطه فشار باعث آزاد شدن فشار وارده بر روی دست، هنگام دوچرخه سوار می شود.

نه تنها این وسیله کمکی و پرینت شده سه بُعدی، به لیستر کمک می‌کرد که با راحتی هرچه بیشتری دوچرخه سواری کند، بلکه، او حتی به دلیل آنکه این وسیله باعث شد وی برای بازی های پاراالمپیک ریو در تابستان سال۲۰۱۶ انتخاب شود، به آن افتخار می کرد.

لیستر دریک مصاحبه اذعان داشت که با کمک این میله، دست من در موقعیت ایمنی قرار داشته و اجازه حرکت به  اطراف را خواهد داشت. این میله، شرایط غیر قابل کنترل دستم را کاهش داده و به من اجازه می دهد که با راحتی بیشتر و سرعت بالاتری، دوچرخه سواری کنم.

طبق گزارش ها، جونز، این وسیله را طراحی کرده و تعدادی از نمونه های سه بُعدی این وسیله نیز، با استفاده از تجهیزات بسیار پیشرفته شرکت تیتان، پیش از کار گذاشتن آن بر روی طرح نهایی، شناخته شد. با موفقیت این وسیله، لیستر امیدوار است که بتواند با ساخت وسایل کمکی سفارشی تر به افراد معلول کمک کند تا راحت تر ورزشکار شوند .

us-paralympic-cyclist-aided-3d-printed-device-courtesy-titan-robotics-6

us-paralympic-cyclist-aided-3d-printed-device-courtesy-titan-robotics-2

us-paralympic-cyclist-aided-3d-printed-device-courtesy-titan-robotics-1

در مسابقات جاده ای آینده در بازی های پارا المپیک ریو دوژانیرو،ما بیلی لستر را می بینیم که از این وسیله پرینت شده سه بُعدی و جدید، برای دوچرخه سواری استفاده خواهد کرد. این ورزشکار، درمورد کل این تجربه، چنین نتیجه گرفت که: هرچیزی ممکن است، این که شما نمی‌توانید کاری را به شیوه معمول آن انجام دهید، بدان معنا نیست که شما توانایی انجام آن را ندارید. خودتان باشید و به خارج از حصار اطراف خود فکر کرده و گروهی را در اطرافتان به وجود آورید.

این همان کاری است که آلیسون و شرکت تیتان روباتیک، آن را انجام داده و دست به تولید این وسیله زدند- شما می‌توانید این کار را به تنهایی انجام دهید .

us-paralympic-cyclist-aided-3d-printed-device-courtesy-titan-robotics-3

     fardad3d 

منبع :http://www.3ders.org

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code