پرینت سه بعدی و کمک به نجات درختان در کالیفرنیا

پرینت سه بعدی و کمک به نجات درختان در کالیفرنیا

اگر شما تاکنون درباره ی پوستخوارِ پرخورِ درختان میوه (polyphagous shot hole borer ) چیزی نشنیده اید، خودتان را خوش شانس بدانید. این سوسک پرنده کوچکتر از دانه ی کنجد است، اما باعث آلودگی و مرگ بیش از ۲۰۰ گونه از درختان در ناحیه ی کالیفرنیای جنوبی است، و محققینِ دانشگاهِ کالیفرنیا در Riverside پیش بینی می کنند که صدها درخت از هزاران درخت هم اکنون در خطر هستند.

در حالیکه هیچگونه درمان شناخته شده ای وجود ندارد، یک تله ی پرینت شده ی سه بعدی به دانشمندان در دنبال کردنِ این حشره و شناختِ رفتارش کمک می کند تا بتوان به راه حلی همیشگی دست یافت.

این سوسک بومیِ جنوبِ شرق آسیا است و اولین بار سه سال پیش در کالفرنیای جنوبی مشاهده شد. چون هیچ شکارچی طبیعی ای در این طرف دنیا ندارد، به سرعت در ساندیگو (San Diego)، بخش اورنج (Orange County) و لس آنجلس (Los Angeles) سرایت کرد، و معلوم شد که انواع مختلفی از درختان از جمله چنار، بلوط، آوکادو، درختِ چوب پنبه و افرای آمریکایی را تحت تاثیر قرار داده است.

این سوسک به طرز سریع و موثری با خوردن مسیرش در پوست درخت کار می کند و درخت را با قارچ هایی به نام Fusarium euwallacea آلوده می کند. با پراکنده شدن قارچ ها به بافت هایی که آب را از ریشه ها انتقال می دهند آسیب می زند، و در نهایت درخت را می کُشد. این شرایط با تنوع درختانی که آن ها را تحت تاثیر قرار داده است، بُغرنجتر هم می شود: برخی گونه ها فورا از بین می روند، و بقیه می توانند سال ها زنده بمانند، بنابراین درمانی که برای همه مناسب باشد، محتمل نیست.

تاکنون، دانشمندان حشره کش ها و قارچ کش های مختلفی را امتحان کرده اند تا ببینند که آیا می توانند یا سوسک یا قارچ یا هر دو را بکشند یا نه، اما خیلی خوش شانس نبوده اند. مشکلِ این محققین این است که دقیقا نمی دانند که وقتی سوسک واردِ درخت می شود، چه می کند. آن ها با بریدن تکه های کوتاه از هر درخت و باز کردنِ آن هم قادر به بدست آوردنِ این اطلاعاتِ حیاتی نبوده اند.

اکنون، دانشگاهِ کالیفرنیا با همکاریِ باغ های گیاه شناسیِ هانتینگتون (Huntington Botanical Gardens) و شرکت پرینتِ سه بعدیِ دیزمیکر (Deezmaker ) همکاری کرده اند تا تله های پرینت شده ی سه بعدی کوچکی بسازند که می تواند یک درختِ آلوده را احاطه کند و مسیرِ هر یک از سوسک ها را دنبال کند. R. Duncan Selby، یک محققِ فوق دکترا می گوید: “حشره شناسی متکی به دام انداختن است”. “این واقعیت که این کار به ما اجازه می دهد تا به فکرِ پروتوتایپ ها بیفتیم، خیلی زود نحوه ی مطالعه ی ما در مورد گونه های مهاجم در آمریکای شمالی را کاملا دگرگون می کند.”

درحالیکه آن ها نمی توانند واقعا با سوسک به درون درخت بروند، آن ها می توانند با وارد کردن یک سوسک (یا نوزادش را)، آن را در تله بیندازند، و رفتار و شرایطش را مورد مطالعه قرار دهند. به علاوه، این تله ها، با جمع آوریِ پوشال های دور ریخته شده می توانند اندازه بگیرند که حشره چقدر سوراخ ایجاد کرده است، و درخت چقدر آب از دست داده است.

اندازه گیری های آب نشانگرِ مهمی هستند، چون یک تئوری بیان می کند که قارچ ها برای رشد نیاز به رطوبت دارند. John Kabashima، یک متخصص گیاهِ تعاونیِ توسعه ی دانشگاه کالیفرنیا و محققِ گروه، می گوید که اگر این تئوری درست باشد، خشکسالی های فعلی در کالیفرنیا ممکن است واقعا باعثِ نجات برخی درختان شود. برای آزمودنِ این فرضیه، محوطه ی ایروینِ دانشگاه کالیفرنیا آبِ بخشِ مورد امتحانِ محوطه را قطع می کند تا ببینند که درختان چگونه آلوده شده اند.

تله های پرینت شده ی سه بعدی گام رو به جلویِ بزرگی برای محققین بوده است، که به آن ها اجازه ی ساختِ طراحی های پیچیده و مقرون به صرفه را بیش از هر زمان دیگری می دهد. هر تله بین شصت سنت تا یک دلار و ۳۰ سنت هزینه ی پرینت دارد- سهمی که برای آنچه که به یک بیماری مسریِ محیط زیست تبدیل شده است، به شکلی باورنکردنی ارزان است.

 Richard Stouthammerپروفسورِ دانشگاه کالیفرنیا به شوخی می گوید: ” شما می توانید تله هایی را طراحی کنید که دقیقا آنچه می خواهید هستند… تا زمانیکه شما کسی را دارید که می داند چگونه به دستگاه برنامه بدهد”. دانشگاه پرینترِ سه بعدی خودش را به قیمت ۱۳۰۰ دلار خریداری کرد، و از خوش شانسیِStouthamme، به نظر می رسد که مدل کننده هایِ CAD ِبسیار خوبی در تیمشان دارند.

Akif Eskalen پاتولوژیستِ گیاهی می گوید: “بدون تله های پرینت شده ی سه بعدی، تحقیقاتِ ما ممکن نبود”. ” با استفاده از این تله ها، ما قادر خواهیم بود که بفهمیم که آیا قادر به کنترلِ این سوسک و قارچ هستیم یا نه”. هنوز حتی با تله های پرینت شده ی سه بعدی در کنارشان، Eskalenمطمئن نیست که هرگز درمانی برای آن یافت شود: “به نظر می رسد که کمی دیر شده است. در پایان، ما مجبور خواهیم شد که یاد بگیریم که چگونه با آن زندگی کنیم.”

برای به اشتراک گذاشتن یافته هایشان با جامعه ای گسترده تر و به امید یافتنِ راهی برای متوقف کردنِ حشرات، یا حداقل درمان و محافظت از درختانِ آسیب پذیر، امروز ایروینِ دانشگاهِ کالیفرنیا و بخشِ کشاورزی و منابع طبیعیِ دانشگاهِ کالیفرنیا مشترکا در حال میزبانی مشترک از یک کنفرانس در موردِ پوستخوارِ پرخورِ درختان میوه (polyphagous shot hole borer) هستند.

این کارگاه شامل سخنرانانی در خط مقدمِ بحث خواهد بود، و در موردِ چگونگیِ پرینتِ سه بعدی و دیگر تکنولوژی هایی که می توانند به این بیماریِ مسریِ در حال رشد پایان دهند، بحث خواهد کرد.

fardad3d

منبع : http://persia3dprinter.ir

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code