پرینت سه بعدی مواد غذایی قابل رشد تا یک هفته با پرینترسه بعدیCellPod

پرینت سه بعدی مواد غذایی قابل رشد تا یک هفته با پرینترسه بعدیCellPod

چاپ مواد غذایی قابل رشد تا یک هفته با پرینتر سه بعدی

دانشمندان در مرکز تحقیقات فنی VTT فنلاند، یک ابزار بیوتکنولوژی پرینت سه بعدی را توسعه داده‌اند که می‌تواند گیاهان، انواع توت ها، علفها را فقط در یک هفته رشد دهد. دانشمندان، انکوباتور CellPod را بعنوان یک‌راه جدید برای مصرف کنندگان جهت تولید مواد غذایی در خانه معرفی می کنند.
آنهاکه زمان و مکان لازم را در خانه دارند، رشد میوه و سبزیجات در خانه می تواند هم بلحاظ طعم و خوراک و هم بلحاظ اقتصادی عالی باشد. اما اگر شما بتوانید مواد غذایی خود را در خانه بدون ماهها انتظار تولید گنید چه می شود؟

اگر شما بتوانید مواد غذایی خوراکی را در یک هفته رشد دهید چه؟ به گفته دانشمندان در VTT، پرینت سه بعدی انکوباتور CellPod قادر به انجام درست این مسئله است. با استفاده از ماشین جوجه کشی هوشمندانه ، که بسیار کوچکتر از اندازه گلخانه است، کاربران می توانند مواد سلول گیاهی را از دانه های آن، با سرعت بی سابقه ای رشد دهند.

پرینت سه بعدی مواد غذایی قابل رشد تا یک هفته با پرینترسه بعدیCellPod

برای رشد مواد غذایی، دستگاه پرینتر سه بعدی CellPod ، تنها به بذر، نور خورشید، مواد مغذی، و هوا نیاز دارد. این روند مانند گونه‌های فرایند کاشت دیگر است، اما با استفاده از بیوتکنولوژی مدرن، باعث سرعت بخشیدن به روند رشد می شود. دانشمندو محقق VTT، لاری رویتر می گوید “شهرنشینی و بار محیط زیست ناشی از کشاورزی، باعث بروز نیاز به توسعه روش های جدید تولید مواد غذایی است که CellPod یکی از آنها است”. “این ممکن است به زودی، ارائه‌گر راهی جدید و هیجان انگیز به مصرف کنندگان جهت تولید مواد غذایی محلی در خانه های خود باشد.”

پرینت سه بعدی مواد غذایی قابل رشد تا یک هفته با پرینترسه بعدیCellPod

پرینت  سه بعدی انکوباتور CellPod به کاربران امکان رشد مواد سلول گیاهی را از محیط حاوی دانه، برای هر گیاه زنده، یا ترکیبی از گیاهان مختلف را می دهد. پس از چند روز از رشد دانه، دستگاه به تولید چند لیتر توده سلولی گیاهان می‌پردازد. این ماده شامل پروتئین ها، الیاف و دیگر ترکیبات مفید است که توسط کارخانه تولید شده است. با توجه به VTT، چیدن و هرس سلولهای تمایز نیافته (که شامل، پتانسیل کامل ژنتیکی گیاه می شود) اجازه می دهد تا آنها رشد را فقط بر بهترین بخشهای گیاهان متمرکز نمایند.

رویتر می افزاید “شما نتایجی مشابه با رشد گیاهان مختلف در گلخانه را بدست خواهید آورد با این تفاوت که این روش، سریع تر بوده و نیاز به فضای بسیار کمتر از یک گلخانه را دارد” .

پرینت سه بعدی مواد غذایی قابل رشد تا یک هفته با پرینترسه بعدیCellPod

اگرچه پرینت سه بعدی انکوباتور CellPodرا می توان برای رشد انواع مختلف توده سلول گیاهی مورد استفاده قرار داد، محققان بطور موفق از این ابزار برای رشد سلولهای تمشک شمالی و سلول های خاردار استفاده نموده اند.

رویتر ادامه می دهد: بیوراکتور همچنین به تولید غذای سالم از گیاهان، جدای از محصولات غذایی سنتی، مانند درخت توس می پردازد. توسعه خط سلولهای منظم و با برنامه هم ممکن است که در آن، ویژگی های مواد غذایی را بر اساس نیازها، می تواند توسعه داد. از طرف دیگر بهینه سازی شرایط رشد مانند نور و دما، می تواند ترکیباتی را با استفاده از سلولها تولید نماید ، دقیقا به شکلی که در طبیعت موجودست.

اگر این ایده از پرینت سه‌بعدی لوازم آشپزخانه، که می تواند مواد غذایی را رشد دهد (فقط در یک هفته)، درست باشد، آنگاه یک نکته مهم وجود دارد: یکی از محققان گزارش داد که این تیم با یک مشکل روبروست و آن، حفظ طعم و مزه گیاهان است؛ به طوری که سرمایه گذاران در محصول باید به افزودن چاشنی یا شکر به محصول بیندیشند، (یا صبر کنند تا محققان دستگاه را تکمیل نمایند).

پرینت سه بعدی مواد غذایی قابل رشد تا یک هفته با پرینترسه بعدیCellPod

           fardad3d

منبع :http://www.3ders.org

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code