پرینت سه بعدی ماشین فوق سبک مسابقه فرمولSAE

پرینت سه بعدی ماشین فوق سبک مسابقه فرمولSAE

دانشجویان ایالت یوا یک ماشین مسابقه سبکتر و سریعتر  برای مسابقات فرمول SAE با استفاده از پرینتر سه بعدی ساختند.

برای دانش آموزانی که به دنبال طراحی، ساخت، قبل از رقابت ماشین خود در برابر دیگر تیم های دانشگاهی هستند، رقابتهای  ماشین مسابقه انجمن مهندسین خودرو  بین المللی(SAE) رویدادی کامل است. چیزی بیش از مسابقه وجود دارد که باعث می شود دانشجویان در حال تحصیل و فارغ التحصیل شده بخواهند نوعی ماشین مسابقه الگو را بسازند که بعدا مورد ارزیابی متخصصان این صنعت قرار بگیرد. هر تیم الگوی خود را بر اساس یک سری قواعد می سازد و هر خودرو توسط داور مورد بررسی واقع می شود تا اطمینان حاصل شود که معیارهای لازم برآورده شده اند و سپس این خودرو وارد مسیر تست عملیاتی می شود. بزرگترین رویداد SAE در میشیگان روی می‌دهد.

iowa-state-students-steer-into-fast-lane-with-3d-printed-car-parts-1

در مسابقه طوفان  یا سیکلون، یک تیم دانشجویی از دانشگاه ایالتی آیووا، در چند رقابت SAE رقابت نمودند، و در این سال CR-21 سیکلون را با کمک تکنولوژی پرینت بعدی معرفی نمودند و بعد از یک طراحی نفس‌گیر و طولانی و سخت، تیم به این نکته توجه نمودند که با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی می‌توان قسمتهای درونی، داشبورد و کفی‌های خودرو استفاده نمود تا بتوان در زمان و پول صرفه جویی نمود و وزن خودرو را کاهش داد. با استفاده از پرینتر سه بعدی، دانش‌جویان ژئومتری داخلی را برای بخشهایی از خودرو خلق نمودند که بتواند بصورت یکنواخت، شیبهای لازم و بکار رفته در طراحی را اعمال نماید و بدین ترتیب، اجازه خلق خودرویی با قدرت اسب بخار بیشتر را بدهد. .

iowa-state-students-steer-into-fast-lane-with-3d-printed-car-parts-2-1

استفاده از پرینت سه بعدی

در هنگام طراحی نحوه استفاده از پرینتر سه بعدی، تیم سیکلون از FEA (تحلیل عناصر محدود) را برای شبیه سازی نیروها و تنشهایی که در هنگام عملکرد خودرو بوجود می آیند، مورد استفاده قرار داد. آنها قادر بودند که طراحی سه بعدی را بر اساس این اطلاعات بهینه سازی نمایند و قبل از استفاده از مواد Stratasys’ ULTEM 1010 3D در پرینتر Fortus 450mc ، جاهای تحت فشار بیشتر را پر چگالتر طراحی نمایند .

iowa-state-students-steer-into-fast-lane-with-3d-printed-car-parts-4

پس از طراحی بخشهای داخلی با پرینتر، تیم سیکلون با مواد پرت زیادی مواجه شد. بنابراین این تیم دوباره به طراحی خود برگشت تا بتواند داشبورد و کفی خودرو را نیز طراحی کند. با استفاده از پرینتر سه بعدی Fortus 450mcو ABS filament، تیم توانست بیشتر بخشها را بشکل ارزانتر و کارامدتر طراحی کند. در حالیکه سه بخش از منظر چگالی نیازی به بهینه سازی نداشتند، و با توجه به طراحی های انجام شده در رابطه با بخشهای داخلی خودرو، این تیم زمان و هزینه زیادی را صرفه جویی نمودند.

کفی های چاپ شده سه بعدی

مسابقات سیکلون، تیم توسعه خودروهای ISU، به چهار گروه تقسیم شدند. Baja که متمرکز بر عملیات خارج از جاده بودند. Clean Snowmobile که متخصص کارآمدی و عملکرد بود و Formula که بخشهایی را برای عملکردهای درون جاده ای رهبری می نماید و Supermileage که برمصرف سوخت تمرکز دارد.

iowa-state-students-steer-into-fast-lane-with-3d-printed-car-parts-5

رویهم رفته، استفاده از پرینت سه بعدی، تیم مسابقه سیکلون را قادر می سازد تا سریعتر عمل کرده و خودروهای کمتر پیچیده را تولید نماید و از دیواره‌های نازکتری استفاده نماید و از مولفه های کمتری استفاده نماید و عملکرد خودرو را افزایش دهد.

iowa-state-students-steer-into-fast-lane-with-3d-printed-car-parts-6

  fardad3d

منبع: http://www.3ders.org

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code