پرینت سه بعدی سیلیکون

پرینت سه بعدی سیلیکون

شرکت Wacker Chemie آلمان، یقینا یکی از بزرگترین سازندگان و تامین کنندگان سیلیکون برای طیف وسیعی از کاربردهاست. ولی از زمانی که در بین صنایع مختلف، چه از لحاظ فناوری و چه از لحاظ خودِ مواد، سازندگان دیگر شروع به رشد کرده اند، کمی تعجب آور است که این شرکت بخش قابل توجه تمرکزش را به سمت پرینت  سه بعدی با سیلیکون معطوف کرده است.

پرینت سه بعدی سیلیکون

در گزارش Q2 که اخیرا از سوی شرکت مواد شیمیایی منتشر شده است، شرکت اعلام کرده که واحد تحقیقات سیلیکونِ آنها، فرایند جدید نوآورانه ای برای پرینت سه بعدی با سیلیکون توسعه داده است.

بعلت حالت نرم و شبیه به لاستیکی که این مواد دارند، استفاده از آنها در پرینت سه بعدی بدون توانایی ذوب شدن و لایه گذاری، دشوار است. در عوض بسیاری از کاربران با استفاده از فیلامنت هایPLA و ABS قالب های ریخته گری می سازند و سپس سیلیکون را به درون قالب تزریق می کنند تا محصولات سیلیکونی دلخواه را ایجاد کنند. امروزه به نظر می رسد که با وجود تکنولوژی پرینت سه بعدی , دیگر به قالب ها احتیاجی نیست.

پرینت سه بعدی سیلیکون

هدف این شرکت از این فناوری جدید، ایجاد سامانه ای است مرکب از ماشین و سخت افزار با قابلیت تحمل بالا که به مشتریان راه حل هایی برای ساخت سیلیکون هایشان ارائه می دهد.

به منظور عملی کردن پرینت سه بعدی سیلیکون , محققان این شرکت روشی  را توسعه داده اند که در هر ساعت حداقل ۱۰۰ گرم سیلیکون را پرینت سه بعدی نمود.

دکتر برند پاچالی، بعنوان رهبر پروژه، توضیح می دهد که :

روش قالب گیری تزریقی، فرایند ثابتِ خطوط تولید است و اینگونه نیز خواهد ماند.ولی کسانی که نمونه ی آزمایشی می سازند یا تنها می خواهند چند کپی از یک قطعه بسازند، امروزه می توانند بسیار سریع و با انعطاف بالا، چنین مجموعه هایی را بهبود دهند تا درخواستهای متفاوت را جامه عمل بپوشند.این مزیت منحصر به فرد این فرایند است.

پرینت سه بعدی سیلیکون

برای ساخت یک شیء، مهندسین شرکت واکر، فرایند ساخت جمع پذیر جدیدی را توسعه داده اند که در آن، قطرات کوچک، از یک نازل با بازوی روباتیک خودکار یکی یکی در کنار هم قرار داده می شود تا شیء سیلیکونی بصورت لایه به لایه تشکیل شود. برای سفت کردن هر لایه، یک نور فرابنفش بصورت عرضی به قطعه پرینت شده در یک ماده ی کشپار می تابد.

اشیاء حاصله از ساخت با این روش، دارای سطح بسیار صافتری نسبت به دیگر پلاستیک های پرینت سه بعدی هستند .

پرینت سه بعدی سیلیکون

هرچند این فناوری هنوز جوان است و تا ورود به بازرهای تجاری فاصله ی زیادی دارد، ولی پتانسیل زیادی برای استفاده در تمام صنایعی دارد که از مواد سیلیکونی درون محصولات کنونی شان، شامل کاربردهای نوری، وسایل کمک ارتوپدی، ساختارهای سبک وزن و کالاهای خانگی استفاده می کنند. این فناوری امکانات زیادی در بخش های درمانی برای ساخت ایمپلنت های بیماران خاص و سازگار با موجودات زنده ارائه می دهد.

fardad3d

منبع : http://www.3ders.org

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code