ینت سه بعدی زمین لرزه (توپوگرافی)

پرینت سه بعدی زمین لرزه (توپوگرافی)

پس از ایجاد یک طرح سه بُعدی از شدت زلزله که دو سال پیش در سال۲۰۱۴، درNapaجنوبی اتفاق افتاد، یک هنرمند اوکلندی به نام “داگ مک کوئین”، دستورالعملی را برای ایجاد پرینت سه بعدی، درخصوص بروز هرگونه زمین لرزه ایی در سرتاسرجهان ارائه کرد. در سپتامبر ۲۰۱۴، این هنرمند، به خاطر وقوع زمین لرزه ۶ریشتری درمنطقه Napaدرایالت کالیفرنیا،ازخواب بیدار شد.این زلزله ،بزرگترین زمین لرزه در این منطقه Bay، از سال ۱۹۸۹ میلادی به بعد محسوب می شد.

هرچند که زمین لرزه، اثر اندکی را در سانفرانسیسکو ازخود برجای گذشت، (نقطه ایی که مک کوئین در آنجا حضور داشت) اما، آسیب وخسارات جدی درNapaبه وجود آمد. در تلاش برای شناسایی زمین لرزه و گستره ی جغرافیایی آن، این هنرمند، داده های مربوط به Peak Ground Velocity(PGV) را از بخش تحقیقات ژئولوژیکی ایالات متحده دانلود کرد. با استفاده از این داده ها ،وی، یک طرح پرینت سه بعدی را از منطقه به وجود آورد که بر روی آن، شدت وقوع زمین لرزه، از طریق محورz،نمایش داده می شد .

3d-print-earthquake-8-steps-2

دو سال پس از وقوع این زمین لرزه درNapa، مک کوئین دستورالعملی را منتشر کرد که به افراد سازنده نشان می داد که چگونه می توانند طرح ها و نقشه های توپوگرافیکی خود را درمورد پرینت سه بعدی زمین لرزه، به وجود آورند. داده های به دست آمده برای بسیاری از زمین لرزه ها در سرتاسرجهان ،به صورت رایگان موجود بوده، اما هنرمندان، جغرافی دانان و نقشه پردازان جغرافیایی (کارتوگرافها) می توانند به‌آسانی این داده ها را قبل از تبدیل کردن آنها به یک مدل سه بُعدی، دانلودنمایند. دوره نسبتا ساده مک کوئین، شامل هشت مرحله است .

3d-print-earthquake-8-steps-3

3d-print-earthquake-8-steps-4

گام اول هنگامی برداشته می شود که نقشه پرینت سه بعدی زمین لرزه ،داده های دقیقی رابرای زلزله انتخابی به دست آورد. به گفته مک کوئین این داده ها می تواند ازUSGS به دست آید که شامل لیستی از داده های جامع و قابل دانلود، بری زلزله های مهم و نمونه های فرضی به دست آمده است(با توجه به بدترین سناریوهای موجود برای خطوط گسل اصلی). برای شروع کار بر روی نقشه پرینت سه بُعدی، کاربران‌،نیازمند مرجع شناسی فایل هایی برای زلزله های انتخابی خود هستند که اندازه های آنها بزرگتر از چند مگابایت نیست.برای مرحله دوم، وی، استفاده ازQGIS‌را برای ملاحظه فایل های دانلودشده، به عنوان نقشه ایی متشکل از چندین چند ضلعی پیشنهاد می کند. مک کوئین توضیح می دهد :

3d-print-earthquake-8-steps-5

 آنچه که شما بر روی یک طرح کران – نما ملاحظه می کنید، بسیار شبیه به نقشه توپوگرافی ارتفاعات می باشد. اما به جای نشان دادن این ارتفاع، کران نمای موجود، نشانگر شدت لرزه حاصل از زمین لرزه می باشد .برای تبدیل کردن طرح دیجیتال به یک مدل سه بعدی، مک کوئین، ابزار خودبه نام shp2stl را نوشت که شامل مجموعه داده های NodeIsمی باشد. این ابزار می تواند از طریق نرم افزار NodeIsمورد استفاده قرار گرفته شود. این مرحله ،همان مرحله سوم بود. مرحله چهارم نیز پیکره بندی directory پروژه ومرحله پنجم، پیکره بندی کدJavasvriptاست.مرحله ششم،دربرگیرنده فرایند اجرای دست نوشته برای شکلگیری یک فایل STLاست که در فرایند پرینت سه بعدی، استفاده می شود.

مرحله هفتم نیز دربرگیرنده پرینت سه بعدی نقشه زمین لرزه است. فایل STl ایجاد شده می تواند برش داده شده و به پرینتر فرستاده شود- برای این منظور ازهر نرم افزار slicing‌ دیگری استفاده خواهد شد. انجام پرینت، نیازمند هیچ گونه پشتیبانی برای خود نمی باشد. زیرا از پایین به بالا و بدون هیچ گونه برجستگی روی هم پشته(ساخته) می شوند. به هرحال کسب اطمینان از این موضوع که نقشه این پشته ها در طول گرفتن پرینت ،چاپ شده است، مهم می باشد. مک کوئین،خود از پرینتر سه بُعدی ProنوعA، سری۱ استفاده می کند .

3d-print-earthquake-8-steps-6

3d-print-earthquake-8-steps-7

مرحله آخر از فرایند پرینت سه بعدی، دربرگیرنده سنجاق کردن مدل به محدوده اراضی مورد نظر (Land border)و حذف هرگونه اقیانوسی است که ممکن است بخشی از این نقشه را به خود اختصاص دهد. از آنجا که این داده ها منجر به ایجاد تمایز میان اراضی و آبها نمی شوند. درنتیجه، حذف آبها از روی آن، می تواند باعث هرچه روشن تر کردن مدل شود. عوامل ایجاد کننده چنین نقشه ایی هم می توانند ازQGISبرای چسبانیدن این چند ضلعی های فایل مربوطه،  بهره گرفته و برای این منظور هم از shape-fileخط ساحلی، استفاده می کنند.

3d-print-earthquake-8-steps-8

مک کوئین که هنوز از افتخارات خود، راضی و خرسند نشده بود، سعی کرد که نقشه پرینت سه بعدی را از داده های مربوط به مناطق حاوی طوفان های شدید دریایی و گردبادهای شدید به دست آورد .

3d-print-earthquake-8-steps-9

درسالهای اخیر، پرینت سه بعدی، برای ایجاد انواع متفاوتی از طرح سه بعدی  استفاده شده است. مقادیر گسترده ایی از داده های جغرافیایی و توپوگرافی، که به صورت آنلاین موجود است، طراحان را قادر ساخت که طرح های بزرگ مربوط به پرینت سه بعدی را از شهرهای لندن و توکیو به وجود آورند. این درحالی است که طرح های پرینت سه بعدی برای مناطقی که به صورت چشمی ناقص و غیر کامل هستند نیز رایج و متعارف شده اند .

3d-print-earthquake-8-steps-10

                    fardad3d

                 منبع : http://www.3ders.org

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code