پرینت سه بعدی دوربین های بسیار کوچک

پرینت سه بعدی دوربین های بسیار کوچک

 پرینت سه بعدی از دهه ۱۹۸۰ میلادی برای مدلسازی بخشهایی از بدن که بدون انجام عمل جراجی تهاجمی ،غیر قابل لمس خواهند بود. وارد صنعت پزشکی شده است، اما تحقیق در زمینه پتانسیل این فناوری متخصصین بالینی را به سمت و سوی دست یابی دیدگاهی بهتر درمورد این فناوری واقعی نزدیک می کند. به جای استفاده از اسکن ،چطور است که از دوربینی برای مدلسازی استفاده کنیم که اندازه آن، بزرگتر از دانه نمک نمی باشد ؟

syringe-camera-3-906x643

گروهی از محققین آلمانی درمان کاربر روی لنزی پیچیده هستند که به اندازه کافی و برای قرار گرفتن در نوک سرنگ کوچک باشد، اما کاربرد چنین دوربینی، تنها به صنعت پزشکی محدود نمی شود .آنها پتانسیل استفاده در بسیاری از محصولاتی را دارند که نیازمند آن هستند که قطعات موجود، تاحد امکان سبک باشد

(به عنوان مثال، هواپیماهای بی خلبان و تلفنهای هوشمند) چاپ درمقیاس کوچک، کار چندن ساده ایی نیست، به ویژه در مواقعی که چاپ اجسام کوچک موجود، نمی توانند در پرینتر سه بعدی معمولی انجام شود.

دانشمندان دانشگاه استاگارت دوربینهای بسیار کوچک خود را با استفاده از لیزر femtosecond به وجود آوردند که در آن، دوره پالس کوتاه تر از femtosecond100(یک femtosecond معادل۱۰ -۱۵ثانیه است.) این پالسها بر روی یک ماده حساس به نور و بر روی سطحی از شیشه انگیخته شدند.

syringe-camera-2

سپس دو فوتون توسط ماده جذب شده و درمرحله بعدی پلیمرهای موجود در میان آنها همدیگر را قطع نمودند. ماده ایی که درشرایط انگیختگی قرار نمی گرفت، ۱۰ مرتبه با یک حلال شیشه شده و درمرحله بعدی ازیک ماده پلیمر سخت برای ساخت ماده نوری استفاده شد.

گفته می شود که این روش تکنیک جدیدی است که اجازه چاپ بسیار دقیق درسطوح میکرو متر را داده و امکان استفاده از لنزهای نوری را در بخش چاپ بسیار بیشتر از روش دارای دو لنز می کند .این سیستم چند لنزی، امکان مشاهده چندین رنگ را به وجود آورده و درنتیجه، کیفیت نور را افزایش می بخشد.

درمرحله بعدی، میکروسکوپ های نوری که دارای قطر و ارتفاع ۱۲۵ میکرو متر هستند ، به فیبر نوری ۶/۵ فوتی متصل شدند که عرض آن، به اندازه دو تار موی انسان است.

چنین دوربینی ،قابلیت فوکوس بر روی تصویر ۳ میلی متری را می دهد .از آنجا که این سیستم می تواند به سادگی بر سر سرنگ پیاده سازی شود، درنتیجه امید آن می ورد که بتوان آن را بر روی اندام های بدن انسان و یا حتی مغز دارد .پورفسور هارلدگینس ازچهارمین مرکز فیزیک دانشگاه استارتگارت عنوان می دارد :

زمان تبدیل فکر و عقیده طراحی نوری و مدل CAD، به میکرو اهداف نهایی با چاپ کمتر از یک روز است. ما درحال ایجاد پتانسیلی همچون طرحی کامپیوتری و تولیدات کامپیوتری هستیم که چند سال پیش در عرصه مهندسی مکانیک از آنها استفاده می شد.

syringe-camera-7syringe-camera-4

برای نمایش چگونگی عملکرد این لنزها، از آن برای چاپ یک تراشهCMOSاستفاده شد که یک سنسور بسیار کوچک را به وجود آورد. همچنین، گفته می شود که روش تولید آن، بسیار سریع بوده و این دوربینها، می توانند برای ساخت هواپیماهای بدون خلبانی استفاده شوند که به اندازه یک زنبور کوچک است. مقدار استفاده از این فناوری پرهیجان، در طول سالهای آتی، افزایش خواهد یافت. 

fardad3d

منبع: http://www.3ders.org

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code