پرینت سه بعدی جمجمه نوزاد در بیمارستان کودکان بوستون

پرینت سه بعدی جمجمه نوزاد در بیمارستان کودکان بوستون

جراحان در بیمارستان کودکان بوستون ازپرینت سه بعدی برای کمک به جراحی پیچیده مغز، برای نجات نوزادانی استفاده می کند که از بیماری سخت و فتق مُخ، رنج می رند. مدلهای چاپی –سه بعدی به دست آمده از جمجمه معیوب- که درآن، بخشهایی از مغز بیمار، رشد یافته است، درطول برنامه ریزی برای جراحی استفاده شدند.

هنگامی که به سیرا و داستین یادلر گفته شد که نوزادشان بنتلی، که البته هنوز متولد نشده بود، از شرایط نادری به نام فتق مخ (که تحت عنوان شکاف جمجمه هم خوانده می شود) رنج می برد،ترس طبیعی بسیاری بر آنها حاکم شد. هنگام انجام روش روتین فرادرمانی، پزشکان دریافتند که بخشهایی از مغز بنتلی، از طریق شکافهایی موجود در جمجمه اش بیرون زده و تشخیصی که برای این بیماری داده شد، بسیار ناخوشایند بود.

بنتلی، بعد ازتولد ،چندان زنده نمانده و حتی اگر هم زنده بماند، مغزش به درستی کار نخواهد کرد .

3d-printing-helps-surgeons-put-young-bentleys-brain-back-skull-4

3d-printing-helps-surgeons-put-young-bentleys-brain-back-skull-2

 سیرنا، و داستین که هر دو از شهر ساگار کریک از ایالت اوهایو بودند، موضوع را پذیرفته ،اما قرار شد که آنها پسر متولد نشده خود را پیش از مرگش ببینند و بنابراین، سقط جنین را نپذیرفتند نوزاد سر موعد خود یعتی ۳۱ اکتبر سال۲۰۱۵ متولد شد درحالی که همه از این موضوع شوکه و متعجب شده بودند، مغزش نیز به صورت طبیعی و نرمال ،کار می کرد علیرغم کیسه بزرگی که از پشت سرش بیرون زده بود- ماهها گذشت و بنتلی همچنان به صورت طبیعی رشد کرده و هنگامی که هم که گرسنه می شد، گریه می کرد.

حضور این کودک  شاد و سرحال، تمامی انتظارات را به چالش کشانده بود .

در چهار ماهگی، بنتلی، توسط والدینش به کلینیک cleveland برده شده و درآنجا، یکی ازجراحان نتیجه گرفت که در واقع بنتلی، از مغزش که درخارج از کاسه سر قرار گرفته استفاده می کند، اما برگرداندن آن به درون جمجمه، کار بسیار سخت و فوق العاده ایی خواهد بود افرادی که به این موضوع خوش بین بودند ،سیرا و داستین را نزد دکتر جان میرا، در بیمارستان کودکان بوستون فرستاده و درآنجا، تیم جراحان، بنتلی را معاینه کردند.

انها دریافتند، بخشهایی از مغز کودک از جمجمه اش بیرون زده، مسئول فعالیتهای ادراکی، شناختی همچون کنترل حرکتی، حل مشکل و ادراک دیداری بوده و بنابراین نمیتوان آنها را از مغز جدا کرد. به هرحال، آنها می توانستند به شکلی بالقوه به درون جمجمه ،بازگردانده شوند .

3d-printing-helps-surgeons-put-young-bentleys-brain-back-skull-33d-printing-helps-surgeons-put-young-bentleys-brain-back-skull-1

به خاطر پیچیده بودن عمل جراحی، جراحان بیمارستان کودکان بوستون، نیازمند کمک فوق العاده ایی برای برنامه ریزی عمل خود بودند که این کمک ازفرایند پرینت سه بعدی ،گرفته می شد. با استفاده از پرینت سه بعدی، مدلی ازجمجمه بنتلی توسط داده های دیداری حاصل از اسکنهای گرفته شده از مغز به دست امده و جراحان ،توانستند پیش از بردن کودک به اتاق عمل، این روش را بر روی یک مدل پلاستیکی از سر بیمار پیاده سازی نمایند.

همین موضوع توانست آمادگی فوق العاده ایی را در آنها به وجود آورد. جمجمه سه بعدی پرینت شده برای مشخص کردن این موضوع استفاده شد که چه مقدار از ۱۰۰ سانتی متر مکعب مغز بیرون زده شده از کاسه سر می تواند به درون جمجمه باز گردانده شود .این جراحی ۶ساعته در۲۴ می و در شرایطی آغاز شد که قدرت جمجمه سر بنتلی فقط به اندازه ایی بود که می توانست عمل جراحی را تحمل کند؛ اما این شرایط، مربوط به پیش از زمانی می شد که فتق جمجمه، ریسک بالای پارگی را به وجود آورد.

درابتدا جرحان پیش از ایجا برش بر روی جمجمه، مایع مغزی- نخاعی که از مغز بنتلی بیرون زده بود را خارج کرده و همین موضوع آنها را قادر ساخت که بخشهایی از مغز را به درون سر باز گردانند. استخوان مانده نیز برای بستن شکاف به کار رفت. هرچند که جراحی به خوبی پیش رفت، اما بنتلی برای انجام روشهای پیگیری پس از درمان به بیمارستان بازگردانده شد. درطول آن مدت، ابتدا یک SHUNT به مغز کودک اضافه شده و پس مایع مغزی -نخاعی موجود از درون مغز خالی گردید .

3d-printing-helps-surgeons-put-young-bentleys-brain-back-skull-5

حال، هفت ماه گذشته و به نظر می رسد حال بنتلی، علیرغم عدم اطمینان پزشکان درخصوص آینده او، خوب و مساعد باشد. باتوجه به ینکه پسر سیرا و داستین ،تاکنون توانسته، این فاجعه را پشت سر بگذارد ،انها همچنان به شریط او امیدوار بوده، اما هنوز موفقیت خود را به طور کامل نپذیرفته اند؛ به صورتی که سیرا به واشنگتن پست گفت: ما فقط مرحل به مرحله پیش می روم.

3d-printing-helps-surgeons-put-young-bentleys-brain-back-skull-6

یک ماه قبل ،عمل جراحی مشابه و پیچیده دیگر درکشور چین انجم شد که درآن، کودکی که از شرایط نادری به نام بیماری کوچکی جمجمه رنج می برد، تحت عمل قرار گرفت. همچون عمل انجام شده بر روی بنتلی، یک مدل سه بعدی ازجمجمه می توانست به جراحان کمک کرده و شانس بیشتری را برای نجات چن چن یک ساله به وجود اورد. با استفاده از وسایلی که برای چنین روشهایی درسر تاسر جهان تولید شده بودند، ظاهرا پرینت سه بعدی درعرصه پزشکی به نتیجه مطلوب رسیده است.

      fardad3d

منبع : https://3dprint.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code