پرینت سه بعدی اشیا سفالی

پرینت سه بعدی اشیا سفالی

با وجود پیشرفت‌های بسیار فناوری پرینت سه‌بعدی، از این فناوری تنها برای تولید موادی از جنس پلیمر پلاستیک و برخی مواد فلزی و شیشه‌ای استفاده می‌شود. اما محققان به تازگی با پیشرفتی چشمگیر توانسته‌اند امکان چاپ ظروف و اشیای سفالی را با استفاده از پرینتر سه‌بعدی فراهم کنند.

محققان آزمایشگاه HRL موفق شده‌اند با پیشرفتی چشمگیر، اشیای سفالی را نیز با استفاده از فناوری پرینت سه‌بعدی تولید کنند.

این گروه از محققان به جای استفاده از پودرهای داغ شده‌ی سفالی، رو به استفاده از مواد پلیمری آورده‌اند که در اثر حرارت به سفال تبدیل می‌شوند.

در صورت استفاده از پودر سفال، پس از پرینت، اشیاء به راحتی می‌شکستند؛ اما با روش جدید می‌توان بر این مشکل غلبه کرد.

همچنین این روش باعث می‌شود تا چاپ اشیای سفالی ۱۰۰ تا هزار برابر سریع‌تر شود. این دستاورد خبر بسیار خوبی برای صنعت هوا و فضا است؛ چرا که استفاده از مواد سفالی در این صنعت بسیار زیاد است.

دارپا نیز با عقد قراردادی با این آزمایشگاه از آن‌ها خواسته تا ماده‌ای را تولید کنند که در واقع وظیفه‌ی سپر حرارتی را دارد. آزمایشگاه HRL مدعی است ماده‌ی تولید شده توسط آن‌ها ۱۰ برابر مقاوم‌تر از مواد موجود است.

پرینت سه بعدی اشیا سفالی

تاکنون از مواد مختلف بسیار زیادی در پرینترهای سه بعدی استفاده شده است و هر روزه مواد بیشتری به صورت فیلامنت، پودر و یا رزین جهت پرینترهای سه بعدی به بازار عرضه می گردد. یکی از موادی که از سالیان بسیار دور توسط بشر مورد استفاده قرار گرفته است خاک رس می باشد که هنوز بصورت فراگیر مورد استفاده قرار نگرفته است و شرکتهای بسیاری در حال تحقیق بر روی این ماده می باشد تا بتوانند از آن در پرینترهای سه بعدی استفاده نمایند.

شرکت آرگیلاسیس در غرب انگلستان یکی از شرکتهایی می باشد که در حال کار بر روی خاک رس می باشد و تا کنون محصولات سفالی بسیاری را با استفاده از پرینترهای سه بعدی تولید نموده اند. این شرکت جهت تولیدات خود از یک فرآیند خاصی که شامل پروسه ته نشینی خاک رس می باشد استفاده می نماید.

این شرکت از یک فرمول چینی سنتی جهت تولید مواد اولیه خود بهره می برد.

پرینت سه بعدی اشیا سفالی

fardad3d

منبع :http://www.zoomit.ir

 منبع :http://www.borna3d.ir

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code