پرینترسه بعدی و ساخت آتل شکسته بندی

پرینترسه بعدی و ساخت آتل شکسته بندی

یک شرکت نوپای روسی به نام Zdravprint یا Healthprint از شرکت صندوق سرمایه گذاریMaxfield Capital صد هزار دلار دریافت نموده است که به توسعه خط منحصر بفرد پرینت سه بعدی قالب های پلاستیکی سفارشی برای آتل های شکسته بندی بپردازد. فناوری نوین آنها ضد آب بوده، اجازه عبور هوا را داده و کمک می کند تا از بروز خارش آزار دهنده اجتناب شود و در عین حال باعث بهبود سریع تر استخوان های شکسته به شکلی راحت تر و پاکیزه تر در مقایسه با قالب های سنتی گچی شود.

هر کس که دچار سقوط یا هر گونه تصادفی که منجر به شکست بازو، پا یا حتی انگشت شده باشد با دردسر استفاده از قالب ها ی معمول گچی برای چندین هفته تا چند ماه آشنا است. آنها سنگین و خارش آور بوده و اغلب موجب جوش زدن پوست زیرآن ، زخم شدن، لاغر شدن و حتی عفونت آن منطقه می شوند. از جمله سایر نارحتی های ناشی از آنها می توان به این موارد اشاره نمود که آنها  اغلب حجیم بوده وباید خشک بمانند به این معنی که دوش گرفتن و سایر فعالیت های ضروری دشوار می گردند.

پرینترسه بعدی و ساخت آتل شکسته بندی

Fyodor Aptekarev که یکی از موسسان شرکت نوپای zdravprint است همراه باAleksandrCharkassov به توسعه آتل های پرینت شده سه بعدی برای التیام سریع تر استخوان ها پرداخته است. وی آشنایی کاملی با قالب های گچی متداول داشته و خود در نتیجه حوادث اسکیت سواری چندین استخوانش شکسته است. تجربه شخصی وی یکی از عواملی است که الهام بخش استفاده از پرینت سه بعدی برای بهبود وضعیت های پزشکی مردم شده است.

پرینترسه بعدی و ساخت آتل شکسته بندی

فرایند کاملا” ساده و راحت است: ابتدا قسمتی از بدن فرد بیمار که دچار شکستگی شده مانند مچ  به صورت سه بعدی اسکن می شود. سپس یک کامپیوتر مدل کد CAD)) آتل شکسته بندی یا  قالب را می سازد که سپس با استفاده از یک رشته بیو-پلاستیک مقاوم به صورت سه بعدی پرینت می گردد. این پلاستیک می تواند به رنگ های متفاوتی پرینت گردد ونیز به راحتی گرم شده و نرم می شود تا دقیقا” شکل بدن فرد پوشنده را بخود گیرد.

پرینترسه بعدی و ساخت آتل شکسته بندی

محصول نهایی هم ضد آب بوده و هم هوادهی می شود بطوری که اجازه می دهد پوست زیرآن تنفس نموده و بطور مرتب شستشو گردد. افزون بر این سبک، راحت و به لحاظ زیبایی رضایت بیشتری را فراهم می سازد. در واقع بر طبق گفته Aptekarev، طراحی قالب ها الهام گرفته از لباس پرینت سه بعدی توسط Francis Bitoni است که توسط رقصنده طنز و مدل مشهور DITA Von Teese پوشیده می شود .

اما بهر حال دو اشکال برای طراحی کنونی وجود دارد. نخست اینکه هنوز به یک قالب گچی برای مراحل اولیه ترمیم یک استخوان شکسته نیاز است، که اجازه دهد پزشکان به کنترل و تنظیم اولیه محل پیوند استخوان بپردازند. خبر خوش اینکه این مرحله تنها یک هفته بطول می انجامد و در این زمان نسخه پرینت سه بعدی جایگزین آن می شود. یک هفته در قالب ماندن بهتر از یک ماه یا بیشتر است.

پرینترسه بعدی و ساخت آتل شکسته بندی

اشکال دوم زمانی است که صرف تولید هر آتل پرینت سه بعدی می شود. در حال حاضر زمان واقعی پرینت حدود ۱۲ ساعت است، بهرحال با در نظر گرفتن تکامل سریع فناوری بسیار محتمل است که در آینده نزدیک این زمان کاهش یابد.

در حقیقت، Aptekarev آنقدر به فناوری و طراحی خودشان مطمئن است که پیش بینی می کند آتل های پرینت سه بعدی در عرض هفت سال آیِنده در صنعت پزشکی متداول و معمول خواهند شد و ساخت قالب های گچی به امری در گذشته تبدیل می گردد. مطمئنا” ۱۰۰۰۰۰ دلار دریافت شده از سوی Maxfield Capital که یک شرکت سرمایه گذار در تحقیقات بنیادی  در سطح جهانی با فناوری های نوین است، کمک خواهد نمود که این رویا به حقیقت پیوندد.

fardad3d

منبع : http://www.nikan3dprint.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code