پرینتر سه بعدی ناسا وساخت قطعات موتور راکت

پرینتر سه بعدی ناسا وساخت قطعات موتور راکت

در آزمون های اخیر، ناسا و شرکت آمریکایی Aerojet Rocketdyne، یک موتور موشک انژکتوری را که قبلا با استفاده از پرینتر سه بعدی ساخته بودند، در مرکز تحقیقاتی گِلن ناسا در شهر کلیولند ایالت اوهایو تست و راه اندازی نمودند. این پروژه که با همکاری بین ناسا و بخش خصوصی در حال انجام است، با هدف سرعت بخشیدن به ساخت قطعات موشک و در عین حال، پایین آوردن میزان هزینه ها کلید خورده است که هدف نهایی آن، امکان پذیر گشتن پرینت قطعات در فضا می باشد.

پرینتر سه بعدی ناسا وساخت قطعات موتور راکت

فرایند پرینت سه بعدی استفاده شده در این آزمون به عنوان یک فرایند افزودنی لیزری شناخته شده است. بر خلاف سایر تکنیک های پرینت سه بعدی که لایه های پلاستیکی و یا دیگر مواد را برای ساخت یک شی ته نشین می نمایند، این فرایند از لیزرهای با قدرت بالا، با تمرکز بر روی بستر پودر فلزی استفاده می نمایند. لیزر یک خط کامل از این پودر را با فلز جامد حل می نماید و سپس لایه پودر دیگری به آن می افزاید. در پایان، پودر اضافی زدوده شده و محصول نهایی باقی می ماند.

هدف از این آزمایشات، بررسی توانایی وضعیت فعلی فن آوری مربوط به طراحی، ساخت و تست بخش حیاتی موتور موشک با استفاده از پرینتر سه بعدی بوده است. این آزمایش ها شامل ساخت و سوزاندن یک موتور راکت مایع کامل نمی باشد، بلکه در عوض تنها مونتاژ موتور انژکتور موشک است — یک جزء کلیدی که پیشرانه ها را مخلوط کرده و به تعیین عملکرد موتور می پردازد. انواع مختلفی از انژکتور موشک وجود دارد، اما ناسا مشخص نکرده که کدام یک را در آزمون های مذکور مورد استفاده قرار داده است.

پرینتر سه بعدی ناسا وساخت قطعات موتور راکت

میشاییل گازاریک، معاون سرپرستی ناسا برای فناوری فضا می گوید: “ناسا این رویکرد را بر روی زمین و به طور بالقوه در فضا به رسمیت می شناسد، زیرا این ساخت افزایشی، می تواند یک تغییر اجرایی را برای فرصت های ماموریت جدید ایجاد کند و بطور قابل توجهی زمان و هزینه تولید، توسط ابزارهای “پرینت ” برای قطعات موتور یا حتی کل فضاپیما کاهش می یابد.” او در ادامه می گوید:

“ساخت سه بعدی، فرصت هایی برای بهینه سازی مناسب، فرم دهی و سیستم های انتقال مواد ارائه می دهد که ماموریت های فضایی ما را قادر خواهد ساخت، در حالی که مستقیما از کمک های زمینی بهره می گیرند، در فضا برای تامین اکثر قطعات خود مشکلی نداشته باشند.”

پرینتر سه بعدی ناسا وساخت قطعات موتور راکت

به گفته ناسا، مزایای پرینت سه بعدی اجزای موشک، قابل توجه و فراوان است. با استفاده از پرینتر سه بعدی، ساخت یک جزئی که به مدت یکسال طول خواهد کشید را می توان در کمتر از ۴ ماه با هزینه زیر ۷۰ درصدی از متدهای مرسوم تولید نمود.

fardad3d 

منبع:http://www.3ders.org

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code