پرینتر سه بعدی در پزشکی و دندانپزشکی

پرینت سه بعدی تا کنون به صورت گسترده ای برای ساخت اجزای مختلف بدن مورد استفاده قرار گرفته است که معمولا اجزایی از جنس پلاستیک یا فلز ساخته می شود که در تماس با بدن قرار می گیرند ولی وارد جریان خون نمی شوند. این  اجزای ساخته شده شامل دندان ها، سمعک و اندام های مصنوعی می باشند.

دکتر چوک ژانگ استاد مهندسی صنایع انستیتوی تکنولوژی جورجیا می گوید " در گذشته یک تاج دندان باید در لابراتوار ساخته می شد که چندین روز تا چند هفته طول می کشید و چندبن بار نیز بیمار باید نزد دندانپزشک می رفت، اما الان یک دندانپزشک قادر است یک اسکن سه بعدی از دندان تهیه کند و درجا تاج دندان را پرینت کند. "

این تکنیک در حال حاضر به افراد نقص عضو این امکان را می دهد که از شر پروتزهای زشت و بدقلق رهایی پیدا کنند. استودیوهای  پرینت سه بعدی با بیماران همکاری می کنند تا یک اندام شکیل و هنرمندانه طراحی شده برای آنها بسازند تا بیماران بتوانند این اندام را  در معرض عموم نمایش دهند و نه اینکه به خاطر خجالت کشیدن، آن را مخفی کنند.

در حال حاضر در دانشگاه جورجیا  بر روی اصلاح پروتزهای بدشکل و نامتناسب جانبازان نظامی کار می کنند.

این تیم از مواد پرینت شده ی سه بعدی برای ایجاد پروتزهای سازگار به تغییر سطح آب بدن استفاده می کنند. این  پروتزها به اندازه ی کافی شل و یا سفت می شوند و بنابراین اندام نمی افتد و از طرفی دردناک  هم نمی شود. 

 

 

پرینت سه بعدی1 (208)

پرینت سه بعدی1 (176) پرینت سه بعدی1 (202) پرینت سه بعدی1 (28) پرینت سه بعدی1 (32)

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code