پرینتر سه بعدی در هوا و فضا و روباتیک

تکنولوژی پرینت سه بعدی با ورود به صنعت ،انقلاب بزرگی را در روش تولید بوجود آورده است. از جمله این صنایع می توان به هوا فضا اشاره نمود. توربین، موتور و قطعات داخلی از جمله قطعاتی اند که با این تکنولوژِی ساخته شده اند.قطعات کاربردی با هندسه پیچیده و با خواص آیرودینامیکی بهینه می توانند به سرعت و با قیمت مناسب با بهره بری از این تکنولوژی ساخته شوند.  عدم وابستگی به ساخت قالب همچون روش ها سنتی و در نتیجه افزایش توانایی برای تولید قطعات پیچیده بدون محدودیت در هندسه باعث شده است که این روش نسبت به روش های قدیمی تر همچون ریخته گری و ماشین کاری پیشرفت چشمگیری داشته باشد.

یکی از پارامترهای  مهم در صنایع هوا فضا وزن قطعات است چرا که تاثیر مستقیمی بر روی مصرف سوخت و در نهایت هزینه نهایی محصول دارد. تحقیقات نشان می دهد که کاهش هر یک کیلوگرم از وزن هواپیما به اندازه ۳۰۰۰ دلار، میزان مصرف سوخت را پایین می آورد. کاهش وزن در قطعات با تغییر در طراحی متداول قطعات و یا با تغییر در هندسه و در نتیجه  بهینه سازی  آن ها  بدون کاهش در استحکام نهایی صورت می گیرد.

از دیگر مزایای استفاده از  این صنعت، ساخت قطعات یکپارچه و مستحکم است به گونه ای که دیگر نیاز به سر هم بندی چند ده قطعه نیست. به طور مثال، هر موتور جت، معمولا شامل ۱۹ نازل سوخت است که خود نازل ها از۲۰ قطعه گوناگون ساخته می شوند. با استفاده از روش ساخت افزودنی هر نازل بصورت قطعه ای یک پارچه از طریق ساخت لایه لایه بدست می آید بطوریکه قطعه نهایی به مراتب از نمونه های سنتی سبک تر و مستحکم تر می باشد و قابلبت تحمل دمایی بالا تا ۲۴۰۰درجه فارنهایت را در داخل موتور دارد.

Fused deposition modeling )FDM)

در این فرآیند، رشته های نازک ترموپلاستیک حرارت می بینند و پس از ذوب شدن، از نازل خارج می شود وبا کنترل کامپیوتری لایه مورد نظر ساخته و سریعا جامد می شود.

اهمیت فرآیند پرینت سه بعدی در صنایع هوافضا

 کاهش وزن  و در نتیجه کاهش سوخت

 کاهش زمان تولید

 افزایش کیفیت 

گستره وسیعتری از مواد پلاستیکی و فلزی

 عدم محدودیت در هندسه و پیچیدگی قطعه

 

 

پرینت سه بعدی1 (184) پرینت سه بعدی1 (30) پرینت سه بعدی1 (7) پرینت سه بعدی1 (20)

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code