پرینتر سه بعدی در آینده

امروزه فناوری ساخت پرینترهای سه بعدی که منجر به ساخت اشیاء سه بعدی با استفاده از طراحی کامپیوتری می شود، گامی مفید جهت پیشرفت در زمینه علوم مختلف به خصوص در علم پزشکی خواهد بود. پژوهشگران از تولید رگ های مصنوعی توسط این پرینترها در آینده نزدیک خبر داده اند به طوریکه مواد مصرفی این دستگاه چاپ می تواند از سلول های بدن حیوانات آزمایشگاهی تامین شود. 

در حال حاضر پرینترهای سه بعدی می توانند در صنعت ریخته گری طلا و نقره نیز مورد استفاده قرار گیرند. ساخت زیور آلات توری شکل که از طلا ساخته می شوند در صنعت طلاسازی کار بسیار سختی است.

که نیاز به دقت زیادی دارد این کار را می توان با استفاده از پرینترهای سه بعدی انجام داد بنابراین با استفاده از این پرینترها می توانید پس از طراحی طلا و جواهرات مورد نظر خود به سلیقه شخصی تان جواهرات خود را به صورت سه بعدی بسازید.

از مزیت های تولید جواهرات با استفاده از پرینترهای سه بعدی نسبت به تولید دستی آنها، دقت و ظرافت بیشتر این جواهرات است که منجر به افزایش کیفیت و زیبایی این محصولات می شود. با استفاده از این تکنولوژی صنعت طلا و جواهر ایران می تواند در عرصه های جهانی آینده ای بسیار درخشان داشته باشد.

فناوری ساخت پرینترهای سه بعدی در ایران توسط برخی شرکت ها اجرا می شود به طوریکه پس از طراحی کامپیوتری توسط نرم افزار شبیه سازی به نام راینو ماتریکس، پرینت مور نظر شما را به صورت لایه لایه پرینت می کند. کشور ایران پس از کشورهای آلمان و آمریکا سومین کشوری است که در تولید این پرینترها از تکنولوژی پردازش نور استفاده می کند.

پرینتر سه بعدی در آینده

ضخامت لایه های تولید شده توسط پرینتر سه بعدی از جمله فاکتورهای مهم می باشد. نوع جدید پرینتر سه بعدی به نام Replicator MakerBot توسط شرکت MakerBot وارد بازار شده است که ماده اولیه این دستگاه چاپ از نوعی پلاستیک بر پایه ذرت ساخته شده است که نکته جالب اینست که با استفاده از این ماده جسم پرینت شده پس از سرد شدن تغییر سایز نمی دهد و ترک نمی خورد.

البته این شرکت نوع جدیدتری از این چاپگر را تولید کرده به نام Replicator2 که ابعاد به نسبت بزرگتری دارد و دقت چاپ آن بیشتر از مدل قدیمی خود است. همچنین ضخامت لایه های تولیدی آن به اندازه برگه A4 شده است و در نتیجه چاپ های نرم تر و دقیق تری بدست می آید.

fardad3d 

منبع:http://fardad3d.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code