پرینترسه بعدی و کمک به شمشیرباز زن در پارالمپیک ریو2016

پرینترسه بعدی و کمک به شمشیرباز زن در پارالمپیک ریو۲۰۱۶

شمشیر باز لتونی، پولینا روزکوا در پاراالمپیک ریو با بریس ساخته شده با پرینتر سه بعدی خود به رقابت می پردازد.

پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو به خوبی در حال انجام است، نمی‌توان منکر نقش قابل توجه پرینترهای سه بعدی برای بسیاری از ورزشکاران در پشتیبانی و ارائه راه حل های مورد نیاز آنها شد. در مسابقات شنای اپه ، به عنوان مثال، پولینا پوزوکا، عضو تیم پارالمپیک لتونی، از بند پشتیبان ساخته شده توسط پرینتر سه بعدی در رشته اپه زنانه که  به پایان رسید، استفاده نمود.

latvian-wheelchair-fencer-competes-at-rio-paralympics-customized-3d-printed-back-brace-2

پوزوکا که اکنون در رده ۸ اپی زنان در رنکینگ جهانی قرار دارد (اما متاسفانه هیچ مدالی را در پاراالمپیک زنان ۲۰۱۶ بدست نیاورده است)، برای مدت زمان طولانی بدنبال پیدا کردن یک راه حل مناسب برای مشکل پشت خود بود و بنابراین به بخش بندی کردن صندلی چرخدار خدمات پرداخت. به همین دلیل، در آماده سازی برای پارالمپیک۲۰۱۶ ،  این ورزشکار بدنبال یک بریس متناسب، موثر و راحت بود که در حین مسابقه، برای حرکات او مانع ایجاد ننماید.

راه‌حل نهایی هنگامی بدست آمد که روزکوا با Blastic 3D، نمایندگی پرینترهای Stratasys 3D آشنا شد که به او پیشنهاد داد تا برایش با استفاده از تکنولوژی پرینتر و اسکنر سه بعدی یک بریس پشت مناسب و سبک وزن بسازد؛ همانطور که می توانید تصور کنید، این پروژه بسرعت پیش رفت.

برای ساخت بریس، یک تیم در Blastic 3D ، قسمت تحتانی پشت رزکوا را اسکن نمود و سپس به صورت دیجیتال، بریس مناسب وی را با نرم افزار WiDE ساختند. بریس زیاد متناسب نبود اما بر اساس حالت هندسی ستون فقرات میانی رزکوا طراحی شده بود و بنابراین به شکلی مناسب آن را پشتیبانی می نمود، چراکه این منطقه، ناحیه‌ای است که در بریسهای پشتی سنتی و معمولی، مخصوصا در هنگام انجام فعالیتهایی مانند شمشیر بازی با ویلچیر مسئله ساز است.

برای ساخت بریس سبک وزن و راحت و در عین حال قوی، تیم طراحی از پرینت سه بعدی و مواد Stratasys’ Nylon 12 استفاده نمود که این مواد به عنوان مواد مقاوم دربرابر خستگی و مواد سفت معروفند و همچنین از محصولات Stratasys’ Fortus 450mc برای ساخت بریس استفاده نمود. از آنجا که روند چاپ، به خودی خود تنها ظرف یک ساعت تکمیل می شود، Baltic3D توان این را دارد که یک پرینت سه بعدی را از بریس مورد نظر، در ظرف مدت کوتاه، چندین بار انجام دهد تا بالاخره بهترین و متناسبترین ان را برای روزوکا بیابد.

latvian-wheelchair-fencer-competes-at-rio-paralympics-customized-3d-printed-back-brace-3

آنطور که خود ورزشکار می گوید:

بریس پشتی ایجاد شده توسط پرینتر سه بعدی، هدیه ای از جانب خداست. او می گوید: در سراسر سالهایی که بعنوان ورزشکار شمشیر زن با ویلچیر فعالیت نموده ام، همواره بدنبال جایگزینی بوده ام و از همه مهمتر، بریس قسمت پایینی پشت بدن که به من اجازه دهد هم پوشیده شده و هم براحتی و بدون هیچ محدودیتی یا دردی به کارم ادامه دهم. … از نتیجه بسیار خوشحالم، نه تنها بریس پشت به لحاظ ظاهر، زیبا است، بلکه به من آزادی بی حد و حصری هم می دهد به شکلی که از هر آنچه در گذشته استفاده کرده ام برتر است. فکر می کنم برای رسیدن به اهدافم، بهتر از قبل تجهیز شده ام.

latvian-wheelchair-fencer-competes-at-rio-paralympics-customized-3d-printed-back-brace-1

بریس پشتی ایجاد شده با پرینت سه بعدی، مطمئنا پیشرفت بسیار بزرگی نسبت به بریسهای قبلی ورزشکار، که متناسب با وی نبوده اند، چه اینکه باعث ایجاد ناراحتی در وی می شده اند یا در بدن وی کبودی ایجاد می‌کردند، بوده است. اگرچه این ورزشکار در این رقابتها نتوانست مدال طلایی را به خانه ببرد، اما تصورمان اینست که بریس ساخته شده با پرینت سه بعدی به او کمک خواهد نمود تا بهتر بازی کند و روحیه بهتری داشته باشد.

      fardad3d

منبع : http://www.3ders.org

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code