نخستین پرینترسه‌بعدی در بی وزنی

نخستین پرینتر سه‌بعدی در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) نصب و راه‌اندازی شد و مورد آزمایش قرار گرفت.

در برخی شرایط، فضانوردان نیاز به تعمیر اضطراری یکی از قطعات ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) دارند؛ در صورت عدم وجود قطعه مورد نظر، فضانوردان باید منتظر محموله بعدی باشند که توسط یک کپسول باری از زمین راهی فضا می‌شود.

ناسا با هدف تسهیل دسترسی به قطعات جایگزین در ایستگاه فضایی، مراحل آزمایش مدل‌های مختلف پرینترسه‌بعدی را آغاز کرده و نخستین نمونه از این چاپگرها ۳۰ شهریور توسط کپسول باری دراگون به ISS منتقل شد.

این پرینتر سه‌بعدی توسط محققان شرکت Made in Space ساخته شده است و فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی قصد دارند عملکرد این چاپگر را در شرایط میکروگرانشی فضا مورد بررسی قرار دهند.

MIS_FlightTestZeroG1-1024x573

«بری ویلمور» فضانورد ناسا و فرمانده ایستگاه فضایی روز دوشنبه ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) این پرینتر سه‌بعدی را در ایستگاه نصب و راه‌اندازی کرد.

بر اساس اعلام ناسا، عملکرد پرینتر و نرم‌افزار مناسب عنوان شده و احتمالا نخستین قطعات چاپی آزمایشی ظرف چند روز اخیر ساخته خواهند شد.

این پرینتر با استفاده از پلاستیک – ABS پلاستیک مورد استفاده در ساخت لگو – قطعات کوچکی را در شرایط میکروگرانشی فضا تولید خواهد کرد.

قطعات آزمایشی تولید شده در فضا سپس به زمین بازگردانده می‌شوند تا با نمونه‌های تولید شده توسط همین پرینتر بر روی زمین مورد مقایسه قرار گرفته و تأثیرات شرایط میکروگرانشی فضا بر کیفیت پرینترمشخص شود.

در آینده، پرینتر سه‌بعدی در نقش یک کارخانه فضایی عمل کرده و قادر به تولید ماهواره‌های کوچک، قطعات جایگزین ایستگاه فضایی و تکه‌های موشک خواهد بود که به ایمن‌تر شدن و کاهش هزینه‌های اکتشافات فضایی کمک خواهند کرد.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code