نخستین پرینتر سه بعدی گرانش صفر در راه اعزام به فضا

نخستین پرینتر سه بعدی گرانش صفر در راه اعزام به فضا

بیایید اولین ماموریت یک فضاپیمای سرنشین دار به مریخ را به مدت سه ماه خارج از زمین تصور کنیم، آن هم در حالی که یک جزء حیاتی از این فضاپیما خراب شده است. فرض کنید، چیزی مثل یک تصادف با یک شی فضایی می تواند به معنای انتخابی دشوار میان مرگ و یا کار بسیار مشکل ابتکار در ساخت قطعات خراب باشد، اما امروزه ممکن نیست این شرایط سخت زمان بسیار زیادی طول بکشد زیرا فضانوردان می توانند تنها با دانلود یک فایل، هر بخش مورد نیاز برای تعویض را پرینت نمایند.

این اتفاق مانند یک نمایشنامه با پتانسیلی دورنی برای ساده کردن کار است که هدف ناسا و شرکت Made in Space را تشکیل می دهد. برنامه این است که یک پرینتر سه بعدی را در سال آینده به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) ارسال کنند، تا بخشی از دلایل خود را برای اثبات پتانسیل موجود در این فن آوری به نمایش درآورند.

نخستین پرینتر سه بعدی گرانش صفر در راه اعزام به فضا

این پرینتر سه بعدی آزمایش گرانش صفر (Zero G Expriment) یا پرینت سه بعدی، اولین دستگاه برای پرینت سه بعدی در فضا می باشد که توسط شرکت کالیفرنیایی Made in Space ساخته شده است و مبتنی بر اصل استاندارد تولید اکستروژن افزوده می باشد که اشیاء را با افزودن لایه هایی از پلیمرها، سرامیک ها، فلزات یا مواد دیگر ایجاد می کند.

گرچه، ماده ای که در این آزمایش فضایی مورد استفاده قرار خواهد گرفت مشخص نشده است، اما به احتمال زیاد، این ماده پلیمر خواهد بود زیرا پلیمر برای دستکاری و تغییر شکل بدون هیچ زیر لایه پودری برای پشتیبانی از لایه های ساخته شده نسبتا آسان می باشد (که درجه های اضافی از ناسازگاری در گرانش صفر را خواهد افزود)

ناسا و کمپانی Made in Space دارای یک برنامه بزرگ برای این پرینتر سه بعدی به منظور تسلط بر فضا می باشند. آرون کِمِر، مدیر عامل شرکت Made in Space می گوید: ” تصور کنید که یک فضانورد نیاز به تعمیر یک نقص بسیار مهم در ایستگاه فضایی بین المللی دارد و به جای امید به اینکه آیا در حال حاضر قطعات و ابزار لازم در ایستگاه موجود است یا خیر، چه می شود اگر بتواند پرینت سه بعدی را در زمانی که تجهیزات مورد نیاز است انجام دهد؟ “

نخستین پرینتر سه بعدی گرانش صفر در راه اعزام به فضا

ناسا روزی را می بیند که به صورت همیشگی از این فن آوری برای ساخت ابزار و قطعات استفاده می شود و آنها می توانند مواد را بازیافت و پرینت نمایند و بیش از پیش در وزن صرفه جویی کنند. فراتر از آن، پرینتر سه بعدی نه تنها قطعات، بلکه روزی می تواند تمامی دستگاه ها، نانوماهواره ها و حتی سفینه های کامل را بسازد. حتی ممکن است توسط پیشگامان رباتیک برای ساخت مهاجر نشین ها بر روی ماه یا مریخ پیش از اقامت کردن استفاده شود.

نخستین پرینتر سه بعدی گرانش صفر در راه اعزام به فضا

از آنجایی که این پرینتر سه بعدی در مرحله آزمایش در مدار است، همه این تصورات در آینده ای دراز مدت به وقوع می پیوندد و در کوتاه مدت، این اهداف واقع بینانه تر مزیت های از نقاط قوت پرینتر سه بعدی استفاده می شود.

به طور سنتی، انجام یکباره از یک بخش از کار، وقت گیر است. استفاده از پرینتر سه بعدی موجب می شود که نسبتا آسان و ساده تر با حداقل ضایعات از مواد خام بخشی از قطعات را بسازیم. در این فرایند، پرینتر همچنین می تواند خودکار باشد و تنظیم پارامترهای این کار، ساده است.

به گفته شرکت Made in Space، این پرینتر سه بعدی برای تعمیر قطعات ضروری، ارتقاء سخت افزار، تولید سخت افزار جدید، ابزار ساخت برای موارد اضطراری و ایجاد سایر چیزها از قطعات کوچک برای اجزای اصلی مناسب خواهد بود.

نخستین پرینتر سه بعدی گرانش صفر در راه اعزام به فضا

آرون کِمِر می گوید: ” تجربه پرینتر سه بعدی با ناسا یک گام به سوی آینده است. توانایی ایجاد قطعات و ابزار مورد نیاز با پرینتر سه بعدی، تا حد زیادی قابلیت اطمینان و ایمنی ماموریت های فضایی را افزایش می دهد در حالی که همچنین هزینه های سفارشات را نیز کاهش می دهد. اولین پرینتر سه بعدی برای ساخت اقلام مورد آزمون، مانند بورد کامپوننت کامپیوتر خواهد بود و بنابراین طیف گسترده ای از قطعات، مانند ابزار و تجهیزات علمی را خواهد ساخت.”

برای پرینتر سه بعدی  در حال حاضر گواهینامه صادر شده و قرار است به ISS برای یک ماموریت عرضه مجدد تجاری ایالات متحده در سال آینده عرضه شود. اثبات این تکنولوژی، در آزمون های تایید کننده ی خارجی بر روی یک سری از پروازهای سهموی در سال ۲۰۱۱ هدف گذاری شد که تحت برنامه فرصت پرواز ناسا در مانورهای آئرودینامیک برای تولید شرایط مختصری از گرانش صفر در داخل یک هواپیمای باری انجام شده بود.

fardad3d

منبع :http://www.3ders.org

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code