مواد پرکاربرد درصنعت پرینترسه بعدی

PLA

Pla یا یلی لاکتید اسید، نوعی پلی استر قابل ارتجاع در برابر حرارت است که از نوعی ماده ی گیاهی سازگار با محیط زیست ساخته شده است. لذا این ماده غیرسمی وبی خطر است.

رشته های PLA نسبتا محکم هستند اما در حرارت پایین ذوب می شوند.این عامل از جمله محدودیت های کاربردی آن محسوب می شود.اما از آنجایی که نیازمند صفحه ساخت گرم شده نیست، ماده انتخابی اکثر پرینترهای سه بعدی بشمار می اید.

در صنعت در ساخت هر چیز از کیسه چایی گرفته تا ظروف مواد غذایی از PLA استفاده میشود.

ABS

ABS یا اکریلو نیتریل استایرن بوتادین، ماده ای قابل ارتجاع بدست آمده از مواد نفتیست.

ABS ماده ای پوک و فاقد شکل هندسی است از این رو دارای نقطه ذوب مشخصی نمی باشد و با افزایش دما صاف و صاف تر میشود.

در برابر الکل و بسیاری از اسیدها مقاوم است ولی در استون حل میشود.

ABS ماده ای سبک است که در دمای بسیار بالا ذوب میشود و نسبت به PLA محکم تر است لذا پرینت آن نیز سخت است و اغلب، جزئیات سطح را به خوبی نشان نمی دهد.در صنعت از ABS در ساخت کلاه ایمنی آتش نشانها،قایق های ورزشی و… استفاده می شود. این ماده خطرناک و ناسازگار با محیط زیست است. توصیه می شود با احتیاط و در محیطی که دارای تهویه مناسب است پرینت شود.

PVA 

PVA ، یا پلى وینیل الکل، نوعی پلیمر مصنوعی حلال در آب است. در صنعت ، این ماده در مصارف شیمیایی و ماهیگیری بکار می رود. همچنین در تولید منسوجات کره شمالی از این ماده استفاده می شود.این ماده زیست تجزیه پذیر و غیر سمی است.از آنجایی که این ماده در آب قابل حل است لذا در پرینت ساختارهای حفاظتی  اشیایی که فاقد شکل هندسی منظم هستند،بکار می رود و به راحتی با یک  حمام آب گرم از آن جدا می شود.

WOOD

به طور کلی مواد شبه چوب، دارای ویژگی هایی مانند مواد PLA هستند. اخیرا چندین شرکت صنعتی به منظور تولید ماده اولیه پرینترهای سه بعدی دست به ترکیب الیاف چوبی (که معمولا پودر حاصله از بازیافت محصولات چوبی هستند) با مواد ترموپلاستیک زده اند. در گذشته از این تکنیک برای ساخت قاب های کاذب چوبی در خودروها استفاده می شده است.

این ماده در هنگام پرینت بوی خوشایندی شبیه چوب ایجاد می کند و شی پرینت شده دارای سطحی صیقلی و ظاهری شبیه چوب واقعی خواهد بود. این ویژگی باعث محبوبیت آن شده است.

تغییرات دما در لایه های مختلف حلقه های رنگی متنوع (از قرمز البالویی تا قهوه ای سوخته) در شی در حال پرینت ایجاد میکند. 

STONE

رشته های شبهسنگ، ماده ای قابل ارتجاع هستند که در نهایت در پودر گچ غلتانده می شوند. سطح شی پرینت شده فاقد خطوط حاصله از لایه ها خواهد بود و بافتی  مناسب خواهد داشت.

چنانچه در هنگام پرینت دما کم باشد سطح شی صاف و نرم خواهد بود، اما در دمای  بالا شی پرینت شده بسیار شبیه  ماسه سنگ ، زبر و خشن خواهد بود.

رشته های شبهسنگ در مقایسه با سایر رشتهها معمولا شکنندهتر هستند،اما همانند محصولات چوبی یا سنگی قابل سنباده زنی هستند.

توصیه می شود در هنگام پرینت برای افزایش قدرت چسبندگی مواد از یک پنکه استفاده شود.

TPE

TPE یا کشپارهای ترموپلاستیک ،ترکیبی از پلیمرهایی با خواص ارتجایی و لاستیکی  می باشد.

TPE صاف ، انعطاف پذیر و حتی دارای خاصیت فنری است.در صنعت از این ماده در ساخت هدفن، قطعات ماشین های برفی و … استفاده می شود.

در پرینت سه بعدی هر جا که ویژگی انعطاف پذیری و استحکام توامان مد نظر باشد، از مواد TPE استفاده می شود.

بعضی برندهای الاستومرهای نرم ، به خاطر نیاز به دمای بالا فرایند پرینت دشواری دارند در حالی که در دسته ای دیگر از برندها، پرینت مواد در دمای نرمال ABS نسبتا آسان است.

PC 

PC یا پلی کربنات نوعی پلیمر مصنوعی شفاف و بسیار محکم است. این ماده کاربردهای گسترده ای دارد، در ساخت  پنجره های اطاق خلبان موشک های جنگنده گرفته تا مخزن های خنک کننده آب از آن استفاده می شود.

این ماده همانند صفحات فلزی(حلبی) حتی پس از سرد شدن نیز قابل انعطاف و شکل پذیری است. سفت و محکم بودن این ماده، آن را مناسب جهت استفاده در پرینت های سه بعدی کرده است.

توصیه می شود در مکانی که دارای تهویه مناسب است پرینت شود.

دمای ذوب مطلوب در برندهای مختلف، متفاوت است.

PC-ABS

PC-ABS ماده ای قبل ارتجاع ترکیبیست که استحکام PC  و انعطاف پذیری رشته های ABS را یکجا دارا می باشد.

استحکام بالای این ماده آن را به پرکاربردترین ماده در صنعت تبدیل کرده است.بعنوان مثال در ساخت قطعات وسایل نقلیه کاربردزیادی دارد.

به طور کلی در ساخت قطعاتی که باید استحکام بالایی داشته باشند PC ABS   پیشنهاد میشود.

NYLONE

نایلون یک پلیمر قابل ارتجاع مصنوعی بسیار رایج است که به تازگی در صنعت پرینت های سه بعدی بکار گرفته شده است.

نایلون ماده ای سخت، محکم و انعطاف پذیر است اما از آنجایی که برای ذوب به دمایی بسیار بالا و برای افزایش قدرت چسبندگی به سیستم خنک کننده خارجی نیاز دارد ، بکارگیری آن کمی مشکل شده است.

این ماده بی خطر بوده و کاربرد آن در مصارف پزشکی بلامانع است.از دیگر ویژگی ها نایلون میتوان به قابلیت رنگ پذیری و تولید اشایای رنگی اشاره کرد.

 PET

 PET  یا پلى اتیلن ترفنات ( که بعنوان یک پلی استر شناخته شده است)پلیمریست که تقریبا در همه جا کاربرد دارد.از تولید منسوجات  و شیشه سازی گرفته تا پوشش های فضایی مقاوم در برابر گرما و بادبان ها از آن استفاده شده است.

رشته های PET  اغلب شفا هستند اما برخی برندها نمونه های رنگی براق را نیز ارائه کرده اند.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code