قابلیت های نمونه سازی سریع

در طی سالیان متمادی، صنعتگر و مصرف کننده در یک نکته به اشتراک رسیده اند که انتظار سطح بالایی از کیفیت و اطمینان محصول داشته باشند. برای آن که بتوان در سطح جهانی قابلیت رقابت داشت، کمپانی ها بطور ممتد تحت فشار برای ارائه محصولات و فرایند های جدید به بازار مصرف در زمان کوتاه تر و در عین حال با کیفیت و عملکرد بالاتر هستند. آنچه که از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اطمینان از انطباق دقیق قطعات برای تولید یک محصول جدید و حصول مشخصه های اولیه آن در کوتاه ترین زمان ممکن می باشد. این انتظارات با بکارگیری روش های سنتی که در طی سال ها، حداکثر توان خود را نشان داده اند، امکان پذیر نیست و مستلزم به خدمت گرفتن فناوری های پیشرفته ساخت جهت افزایش قابلیت، کیفیت و سرعت است.

یکی از این فناوری ها نمونه سازی سریع یا “Rapid Prototyping” می باشد. نمونه‌سازی سریع به ساخت و ساز خودکار از اشیاء فیزیکی با استفاده از تکنولوژی ساخت آن می‌گویند. اولین تکنیک برای نمونه‌سازی سریع در اواخر دهه ی ۱۹۸۰ در دسترس قرار گرفت و در تولید مدل‌ها وقطعات نمونه از آن استفاده شد. معمولاً بااین روش می توان از روی یک فایل سه بعدی کامپیوتری، یک قطعه واقعی و ملموس تولید نمود.

قابلیت های نمونه سازی سریع

قابلیت عملکرد:قطعات ساخته شده قابیلت مونتاژ و عملکرد دارند.

قابلیت رنگ کاری،آبکاری، قلاویزکاری و اتصال قطعات:مواد مورد استفاده دارای تنوع رنگ هستند،اما قابلیت رنگ کاری جهت رسیدن به رنگ مورد نظر نیز وجود دارد.همچنین می توان قطعات را آبکاری نمود.

ساخت قطعات کوچک با جزئیات ریز و قطعات با صافی سطح بالا:با استفاده از این فناوری تولید و ساخت انواع چرخ دنده وقطعات با جزئیات ریز امکان پذیر می باشد.همچنین امکان ساخت قطعات با صافی بالاجهت ساخت مدل های مورد استفاده در ریخته گری دقیق وجود دارد.

ساخت قطعات با فرم های هندسی پیچده و زوایای منفی:در فرآیندهای نمونه سازی سریع از نوع افزایشی محدودیت های ماشینکاری از قبیل زوایای منفی و عدم دسترسی ابزار مفهومی ندارد

منبع : ویکی پدیا

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code