ساخت قالب شیشه ایی باپرینترسه بُعدی درآزمایشگاه Glass Robotics

امسال ،یکی از پربازدیدترین مقالات درحوزه پرینت سه بعدی، مقاله مربوط به داستان یک فرایند جدید پرینت سه بُعدی-شیشه ایی، اثر گروه Neri oxman's Mediated Matter، درMITمی باشد. از آنجا که محققین و تجارت های مشابه ،همگی به دنبال گسترش مجموعه ایی از تکنولوژی پرینتر سه بعدی هستند، عوامل حاضر در MIT، تنها کسانی نمی باشند که بر روی پرینت شیشه ایی –سه بعدی کار می کنند.

تولید کننده دستگاه میکرون ۳DP، تحقیقات خود را وارد این فرایندکرده و دانشکده طراحی Virginia Tech &Rhode Island Island ،نشانگر توانایی موجود برای تولید دستگاه پرینت شیشه ایی -سه بعدی وراه اندازی آن،درآزمایشگاه روبوتیک Glassمی باشد.درتحقیق اخیرصورت گرفته ،بنیان گذاران این آزمایشگاه،تلاشها و کوششهای خود را که تاکنون انجام داده اند ،با جزییات بسیاری مطرح کردند. از آنجا که اولین آزمایشگاه آمریکا، فرایند استفاده از شیشه و روبوتیک را افتتاح کرد، در نتیجه، آزمایشگاه Glass Robatics، درسال ۲۰۱۳ و به خاطر تلاشهای صورت گرفته از سوی استادیار رشته معماری و مسئول بخش تکنولوژی طراحی در مرکز تحقیقات طراحی در دانشکده تکنولوژی ویرجینیا +ناتان کینگ استفانی پندر، هنرمند شیشه کار و عضو هیئت علمی در برنامه GlassدرRISD تاسیس گشت. در دوسال گذشته، وسایل و امکاناتی به دست آمده که ظرفیت ساخت روباتهای موجود با توانایی دمیدن درقالب شیشه، ایجاد قالب های انگیخته و شیشه چاپ سه بُعدی را دارند .

 

 

Collaborative-Glass-Robotics-Laboratory-Virginia-Tech-RISD-glass-3D-printing

از آنجا که آنها توانایی اجرایی قالب شیشه ایی چاپ سه بعدی را ازسال ۲۰۱۳ نشان داده اند، استودیویی، درکالج معماری و مرکز تحقیقات مطالعات شهری در بلکسبرگ در ایالت ویرجینیا، در بهار آینده، افتاح خواهد شد. King‌ به بخش خبری VT می گوید: فرایند چاپ شیشه ایی ۶محوری، درسال۲۰۱۳ تایید شده و پیشرفت آن، همچنان ادامه یافته است. دراین خصوص،چاپ شیشه ایی ،توجه بسیاری از گروههای تحقیقاتی رابه خود جلب کرده و ازطرفی، هر کدام از آنها ،با اهدافی متفاوت، گامهای اجرایی بلندی را در این رابطه برداشته اند. بخش روبوتیک شیشه ایی، اولین استودیویی تحقیقاتی و مرکزی با یک کوره شیشه ایی بزرگ و معمولی، و اجاق های باز پخت بزرگ بوده وازدسته روبات صنعتی بزرگ موجود در استودیوی طراحی روبوتیک، برای حمایت ازدستاوردهای موجود برای تحقق پتانسیل جدید در این عرصه استفاده می کند (با استفاده ازطراحی محاسباتی و فرایند ساخت دیجتال) Pender می افزاید: این تحقیق، نمونه ایی از نوآوری است که می تواند نقطه تقاطعی میان هنر، طراحی، فناوری و علم باشد. به جای استفاده از یک رویکرد فناوری محور، ما می توانیم از فرایند ساخت دیجیتال، برای فهم بهتر ویژگی های مواد استفاده کنیم. این تحقیق، حاکی از آن است که هنرهای فنی موجود،به واسطه فرایند ساخت دیجیتال جایگزین نشده، بلکه در مقابل، هنرهای فنّی، درحمایت از فرایند ساخت آتی این مواد، کمک خواهد کرد .

 

 

Collaborative-Glass-Robotics-Laboratory-Virginia-Tech-RISD-glass-3D-printing

علاوه بر سوق داده شدن به سمت کنترل دقیق فرایند پرینت سه بُعدی، این آزمایشگاه، شامل یک بخش سازمان دهی برای مواد شیشه ایی بوده ودر تلاش است که الگوهای جدیدی را به دست آورده و طرح های لازم را ازطریق این ماده به وجود آوردند. در نتیجه، آزمایشگاه، به روبات های خود اجازه استفاده از این مواد را می دهد. "پندر"، به شکلی مبسوط توضیح می دهد که با تاکید بر روی ترکیب ماده وفرایندهای محاسباتی، می توان رفتارهایی سازنده را درمورد شیشه به دست آورد. به عنوان مثال، سیم پیچ ناپایدار و موقتی، حالتی از حرکت است که در آن، فیبرهای داغ شیشه ایی، چرخنده و در تماس با مواد دیگر قرار می گیرند. اینکار، باعث ایجاد یک عمق حجمی ازطریق حرکات ساده مسطح می شود. توانایی برای کنترل دقیق چنین حرکتی درشیشه ،هنگام ته نشت آن به واسطه کنترل روبوتیکی ،نشانگر فرصتی برای اجرای این پدیده می باشد (پدیده ایی که انجام آن، بدون کاربرد یک فرایند خودکار، غیر ممکن است). بنابراین، پتانسیل طراحی جدیدی در این رابطه نشان داده می شود .

 

 

Collaborative-Glass-Robotics-Laboratory-Virginia-Tech-RISD-glass-3D-printing-3D-printed-glass (1)

حال که فرایند پرینت شیشه ایی -سه بعدی، تایید شده است، ما امیدواریم که این فرایند بتواند به صورت ابزاری در آید که امکان استفاده از آن، از سوی بسیاری از مردم وجود داشته باشد. شاید ما لنزهای شیشه ایی –سه بعدی و اُپتیک های فیبری را دیده، ولی هنوز هیچ تصوری را درخصوص آنها نداشته ایم.

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code