ساخت توربین با پرینتر سه بعدی درنیروگاههای آلمانی

ساخت توربین با پرینتر سه بعدی درنیروگاههای آلمانی

یک نیروگاه در نزدیکی برلین آلمان که پیشرو در استفاده از  قطعات  پرینت شده سه بعدیست، در عملیات خود تا کنون نتایج امیدوارکننده‌ای را بدست آورده است.

بیش از یک سال پیش، نیروگاه میته (Mitte) برلین ، توسط شرکت سوئدی واتنفال شروع بفعالیت نمود و همچنین شروع به یکپارچه سازی فن آوری پرینت سه بعدی در فرآیندهای خود از طریق اجرای سپر حرارتی مرحله اول با استفاده از پرینت سه بعدی و پره مرحله اول در توربین گاز طبیعی GE آن نمود. قطعات پرینت شده سه بعدی نه تنها بازده بیشتری نسبت به آنهایی که بشکل استاندارد تولید شده اند دارد، بلکه همچنین ثابت کرده اند که کارآمد تر بوده و در نتیجه میلیون ها دلار صرفه جویی را بدنبال دارند.

قطعات پرینت سه بعدی شده، که به توربین GE گاز طبیعی اجازه کار می دهند و استفاده کمتری از سوخت دارند و وزن هر کدام حدود ۴٫۵ کیلوگرم و اندازه‌ای در حدود اندازه یک لپ تاپ دارند، باعث شده اند که همه قطعات بزرگ توربینی، در فضایی کوچک جمع شده و بکار بپردازند.

ساخت توربین با پرینتر سه بعدی درنیروگاههای آلمانی

ولفگانگ مولر، رهبر خط تولید خدمات نیروگاهی  GE از ناوگان توربین گاز الکترونیکی ، در باره  اهمیت قطعات پرینت سه بعدی شده می گوید، “قطعات پرینت سه بعدی شده که اغلب از نظر اندازه بسیار کوچکند، اجزای پیچیده ای دارند. ما در حال اثبات این مسئله هستیم که در واقع، شما می توانید به صورت تجاری، به تولید قطعات بزرگ برای توربین با استفاده از این روش بپردازید “

اجزای ساخته شده با پرینت سه بعدی، چه تفاوتی دارند ؟ خوب، به طور سنتی، قطعات توربین تا ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد گرم می‌شوند و به طور مستمر توسط هوا سرد می شوند. هوای سرد، بادمای حدودی ۴۰۰ تا ۵۰۰ درجه سانتیگراد، توسط ماشین (یک دستگاه) از طریق کانال های برشی به قطعات توربین دمیده می‌شوند. در حالی که روند خنک کننده ضروری است،  اما همچنین باعث می شود توربین اندکی کارآمدی خود را کاهش دهد.

با پرینت سه بعدی، به هر حال، قطعات توربین که به طور سنتی قالبی می تواند به خصوص طراحی شده برای یکپارچه کانال های پیچیده و مسیرهای که برای کمک به خنک کردن قطعات پایین خیلی بیشتر موثر است. با توجه به مولر، یک توربین با تمام و یا سپر حرارتی عمدتا ۳D پرینت می توانید جریان خنک کننده بیش از ۴۰ درصد کاهش می دهد، به شدت کاهش هزینه و حتی خنک کننده به میلیون دلار است.

بعلاوه،  پره‌های مرحله اول تولیدی با پرینت سه بعدی ، که به عنوان یکی از داغترین بخش هایی یک توربین مورد توجه قرار دارند، برای اینکه بتوانند کارایی خود را حفظ نمایند باید تا ۱۵ درصد با هوای خنک سرد شوند. در حالی که این درصد ممکن است بمقدار قابل ملاحظه ای کمتر از سپر حرارتی به نظر برسد، اما هنوز باعث حدود ۳ میلیون دلار صرفه جویی در هر سال در این بخش خواهد شد.

البته، نیروگاه میته (Mitte) برلین به عنوان یکی از مدرن ترین نیروگاه ها در اروپا، نقشی پیشرو دارد، چراکه بسیاری از نیروگاه‌ها، ادامه کار خود را با استفاده از قطعاتی صورت می دهند که به طور سنتی تولید شده اند. مولر، که شکاف موجود بین طراحان صنعتی که با پرینت ۳D کار می کنند و کسانی که با ریخته گری به کار خود ادامه می دهند را شناسایی کرده است، امیدوار است که به زودی این دو بخش با یکدیگر ادغام  شوند.

ساخت توربین با پرینتر سه بعدی درنیروگاههای آلمانی

امیدواریم، با وعده صرفه جویی اقتصادی، نیروگاه های برق، بیشتر به سمت استفاده از ۳D پرینت کشیده شوند، چراکه این روش، روشی با کاهش هزینه و بهره وری بالا در سوخت در نیروگاه میته (Mitte) برلین، به اثبات رسیده است.

        fardad3d

منبع :http://www.3ders.org

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code