درخرید پرینتر سه بعدی به چه نکاتی توجه کنیم؟

 

 

پرینترهای سه بعدی ابزارهای جدید و جذابی هستند که به دلیل دامنه گسترده فعالیتشان در رشته های زیادی کاربرد دارند.به همین دلیل افراد زیادی به دنبال تهیه این دستگاه ها جهت انجام امور مربوطه به رشته کاری یا تحصیلی خود هستند.شناخت دقیق ویژگی ها، کاربردها و حتی محدودیت های این تکنولوژی جدید کمک خواهد کرد تا در خرید این دستگاه ها انتخاب بهتری داشته باشیم.در این مطلب سعی می کنیم نکاتی که لازم است به هنگام خرید چاپگر های سه بعدی  (3D Printer) در نظر گرفته شوند را بررسی کنیم.

 

۱- تکنولوژی پرینتر های سه بعدی مورد نیازتان را انتخاب کنید.

پرینتر سه بعدی خود انواع مختلفی دارد شما باید بسته به نیازتان یکی از انواع تکنولوژی های FDM,DLP,SLR,SLS و … را انتخاب کنید.ابتدا مشخص کنید حداکثر دقتی که برای کارتان نیاز دارید چقدر است؟ اگر حداکثر دقت شما چیزی در حدود ۱۰۰ میکرون(۰٫۱ میلیمتر) است. تکنولوژی FDM و پرینترهای این رده برایشمامناسب خواهد بود! به دلیل قیمت ارزان، راحتی استفاده، مواد اولیه (Filament) متنوع، ارزان و در دسترس پرینترهای FDM برای دقت های نهایتاً ۱۰۰میکرونی مناسبهستند.
اگر دقت بالاتر از این را نیاز دارید میتوانید از پرینتر های سه بعدی لیزری SLR,DLP به طور معمولی از Resin به عنوان مواد اولیه استفاده می کنند و دقتی در حدود ۲۵ میکرون به شما خواهد داد. پرینترهای SLS از نوع پودر لیزر جهت ساخت نمونه استفاده می کنند و بعضاً دقت ۱۰ میکرون را نیز در اختیار شما قرار می دهند.

۲- قطعات پرینت سه بعدی شده را جهت چه کاربردی نیاز دارید؟

از مسائل مهم دیگری که به هنگام انتخاب تکنولوژی پرینت سه بعدی باید در نظر گرفت. کاربرد قطعه ی مورد نظر است اگر قطعه مورد نظر قرار است به عنوان قطعه ای کاربردی (برای مثال چرخ دنده یک ربات) استفاده شود. بهترین انتخاب تکنولوژی FDM خواهد بود. چرا که مواد اولیه این تکنولوژی از جنس PLA، ABS و انواع دیگر ترمو پلاستیک ها است که نسبت به مواد اولیه سایر تکنولوژی های پرینت سه بعدی استحکام بسیار بالاتری دارند.درصورتی که قطعه مورد نظر قرار است به عنوان قالب استفاده شود استفاده از پرینترهای سه بعدی با تکنولوژی SLS,SLR,DLP منطقی تر است.اگر ابعاد قالب مورد نظر کوچک باشد استفاده ازDLP و ماده اولیه Resin بهتر است چرا که می توان قالب را با مواد مذاب پر کرده و Resin به راحتی بخار خواهد شد. ولی اگر ابعاد کمی بزرگ تر باشد، تکنولوژی sls راهگشا خواهد بود.

۳- حداکثر مقداری را که می خواهید هزینه کنید را مشخص کنید.

مانند هر کالای دیگر جهت خرید پرینتر سه بعدی باید میزان هزینه ای را که میخواهید بابت خرید دستگاه پرداخت کنید را مشخص کنید.ارزان ترین انواع پرینتر های سه بعدی، پرینتر های با تکنولوژی FDM هستند هم از نظر قیمت تمام شده دستگاه و هم مواد اولیه ، قیمت پرینتر های سه بعدی با این تکنولوژی بسیار مناسب تر از چاپگرهای سه بعدی با سایر تکنولوژی ها است.

پرینتر های سه بعدی از نوع SLR,DLP در رده ی بعدی از نظر قیمت هستند.در نهایت اگر بیشتر می توانید برای خرید دستگاه هزینه کنید پرینتر های با تکنولوژیSLS با قیمت های بالاتر گزینه های بعدی شما برای خرید خواهند بود.

11 main

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code