اسکن و پرینت سه بعدی جنین برای والدین

اسکن سه بعدی و پرینت سه بعدی جنین برای والدین

روش دید اسکن سه بعدی به والدین، اجازه مشاهده جنین خود رابه صورت مدلهای سه بعدی درVRمی دهد. هر چند که تصویر سه بُعدی جنین، روشی پرطرفدار، درمیان آن دسته از والدینی محسوب میشود که به دنبال دستیابی به یک یادگاری از جنین متولد نشده خود هستند، اما مفاهیم پزشکی، که امکان تماشای جنین را به صورت سه بعدی می دهد، به صورت گسترده ایی مورد بحث قرار نگرفته است. به هرحال، امروزه، به خاطر دیدگاه برخی از کارشناسان، مزایای حاصل ازمدلسازی سه بعدی جنین درحال ظاهر شدن است، برای پدرو مادر ،تماشای اولین تصویر از جنین خود به صورت فراوانمایی، تغییری درزندگی محسوب شده و اغلب به عنوان یک لحظه خوشحال کننده در نظر گرفته می شود.

new-scanning-method-allows-parents-see-unborn-children-3d-models-vr-3

به هرحال، در پایان روز، این افراد دارای تصویری از رشد جنین خود و تصاویری نه چندان تمایز پذیر هستند که درپاره ایی ازموارد، بیان این موضوع را برای ما دشوار می کند که هر بخش از تصویر، مربوط به کدام یک از بخشهای بدن جنین است .امروزه، به خاطر ایجاد فناوری جدید اسکن سه بعدی که شامل ترکیبی از تصویر برداری فراوانمایی با تصویر برداری رزونانس مغناطیسی است (MRi)، پزشکان می توانند تصاویر سه بعدی جنین را به وجود آورند -تصاویری که والدین و متخصصان می توانند از طریق هدست هایVRهمچون، oculus Rift،آنها را ملاحظه نمایند .

تکنیک اسکن سه بُعدی که در کلینیکی در برزیل به وجود آمده است، اساسا شامل ترکیب فناوری فراوانمایی وMRI با اسکن بخشهای مختلف جنین است که می تواند به صورت یک مدل کامل سه بعدی ازنوزاد درحال رشد در آید .علاوه براین که والدین می توانند تصویر سه بعدی و مجازی جنین خود را مشاهده کنند، این فناوری به پزشکان نیز اجازه بررسی دقیق تر جنین را با  هدف تشخیص مشکلات رشدی آنها می دهد .

new-scanning-method-allows-parents-see-unborn-children-3d-models-vr-4

مثالی درخصوص روش فراوانمایی

دکتر “هرون ورنر”، نویسنده ی کمکی این تحقیق و پزشکی در کلینیک de Diagnostico در شهر ریودوژانیروی برزیل بیان داشت : ما براین باوریم که این تصاویر، تجربه ایی جدید را برای آن دسته از والدینی به وجود می آورد که به دنبال مشاهده مراحل رشد جنین خود هستند. این مدلهای سه بُعدی، که در ترکیب با فناوری های واقعیت مجازی قرار می گیرند، ممکن است باعث بهبود سطح شناخت ما از ویژگی های آناتومی بدن جنین شده و ازطرفی برای دستیابی به اهداف آموزشی استفاده شود. همچنین می توان از آن به عنوان روشی استفاده کرد که به واسطه آن، والدین می توانند تصویر جنین خود را مشاهده کنند.

براساس نظر این محققین، این اولین زمانی است که فناوری های اسکن MRI و فراوانمایی، برای نیل به این هدف، با یکدیگر ترکیب شده اند .دراینجا فناوریMRI، تنها برای مواردی استفاده می شد که درآن، فراوانمایی، چندان واضح و روشن نبوده یا کیفیت بالایی را نداشتند. مدلهای سه بعدی و مفصل به دست‌ آمده ازطریق این روش دید، می تواند به پزشکان در تشخیص وپیش بینی مسائل موجود پیش روی نوزاد، پس از تولد آن کمک کند. به عنوان مثال، پزشکان از این طریق، بهتر می توانند برای تعیین این موضوع مجهز شوند که‌آیا کودک پس از تولد، دارای مشکلات و نواقص خواهد بود یا خیر. ازطرفی می توان زمان انجام عمل جراحی را در اسرع وقت تعیین کرد .

مدل های سه بُعدی که با استفاده از هدست هایOCULUIS Rift در VR مشاهده می شود، ضربان قلب کودک را هم نمایش می دهد. این قبیل ویژگی های ترکیبی، نه تنها به والدین کمک می کند که دلبستگی بیشتری را با جنین خود به وجود آورند، بلکه، به‌آنها کمک می کند تا شرایط یا نقص های اثرگذار بر روی کودک خودرا مشاهده کرده و از وجود آنها مطلع شوند. این روش، بخشی مهم در گرفتن تصمیمات زمانی در صورت لزوم، محسوب می شود .

دکتر “ورنر” بیان داشت: تجربه موجود با هدست oculus Rift،شگفت‌ آوربود. این روش، تصاویری از جنین را به وجود آورد که بسیار بارزتر و آشکارتر از تصاویر فراوانمایی وMRI گرفته شده می باشد. پزشکان می توانند از این طریق به تجربه عظیمی دربخش بالینی دست یافته و برای تجسم و به اشتراک گذاشتن اطلاعات مورفولوژیکی ‌،ساختار درونی جنین را مشاهده کنند .

new-scanning-method-allows-parents-see-unborn-children-3d-models-vr-2

تا بدین جای کار، روش جدید اسکن گرفتن، تنها در مطب دکتر ورنر، در برزیل انجام شده و درآن، برای شناسایی ناهنجاری های داخلی بدن کمک می شود .اما امروزه، به پاس ایجاد تکنیکی در اجلاس سالیانه جامعه رادیولوژیکی در امریکای شمالی، پزشکان امیدوارند که به زودی این روش در سرتاسرجهان استفاده شود. پرفسور سیمون فیشل، بنیانگذار سازمان مراقبتهای درمانی که بزرگترین مرکز باروری بریتانیا محسوب می شود، مطالبی رادرخصوص فناوری جدید اسکن سه بعدی مطرح کرد:” هرچیزی که بتواند فرصتی را برای مشاهده دقیق سلامت جنین به وجود آورد مهم است (به ویژه با پیشرفت فناوری های جراحی که اکنون به شکلی موفق برای عکس برداری از جنین موجود در رحم مادر استفاده می شود). همچنین، برای بسیاری ازافراد ایجاد دلبستگی ،پیش ازتولد بسیار موثر و مطلوب خواهد بود .

هرچند این موضوع واضح و روشن نیست که آیا این فناوری به عنوان بخشی از فرایند اسکن استفاده می شود یا خیر، اما امکان تبدیل مدلهای سه بعدی به صورت پرینت های سه بُعدی وجود دارد .این پرینت های سه بعدی، را می توان به عنوان یادگاری ،به والدین داد.

fardad3d

منبع: http://www.3ders.org

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code