استفاده ازپرینت سه بعدی برای دستیابی خودروی Bloodhound SSC به رکورد ۱۶۱۰ کیلومتربرساعت

تیم Bloodhound Supersonic Car از انگلستان (Bloodhound SSC)، به راه خود برای دریافت رکورد جهانی سرعت زمینی ادامه می دهد. پس از تست موتور موشک خود در سال گذشته، این تیم به تکنولوژی پرینت سه بعدی برای بخش مهم دیگری از وسیله نقلیه ی پر سرعت خود روی آورده است. اگر همه چیز به خوبی پیش برود، این قسمت اولین بخش از ماشین آن ها برای رسیدن به هدف ۱۰۰۰ مایل در ساعت (۱۶۱۰ کیلومتر بر ساعت) در سال ۲۰۱۵ خواهد بود.

این تیم برای چاپ صفحه تیتانیومی، دستگاه ذوب لیزری صنعتی AM250 کمپانی Renishaw را بکار می برد که برای نمونه های پرینت سه بعدی و قطعاتی که نیاز به مراحل ساختار سنگین و پردوام دارند، استفاده می شود. این فرآیند همچنین به عنوان همجوشی لیزری شناخته می شود و اساسا شامل ترکیب لایه های تکمیل شده از پودرهای فلزی همراه با یک پرتو لیزری با قدرت بالا می باشد.

ماشین چاپ سه بعدی Renishaw AM250

در تلاش Bloodhound SSC برای شکستن رکورد سرعت زمینی ۷۶۳ مایل در ساعت (۱۲۲۸km/h) که در سال ۱۹۹۷ بدست آمد، بخش چاپ سه بعدی آن باید فشار ۱۲ تن در هر متر مربع را تحمل کند. فرایند پرینت سه بعدی به این تیم اجازه می دهد تا یک صفحه تیتانیومی ایجاد کنند که موجب شکل گیری بدنه ای باریک جهت کاهش وزن می شود اما این صفحه برای ایستادگی در برابر فشار سرعت ۱۰۰۰ مایل در ساعت، به اندازه کافی مقاومت دارد.

دَن جانز، سرپرست مهندسی این پروژه توضیح می دهد: "ماشینی کردن معمولی این اجزا بسیار چالش برانگیز است و در نتیجه نیاز به ایجاد سازش هایی در طراحی و همچنین هدر دادن ۹۵ درصد از مواد اولیه گران قیمت می شود."

این صفحه برای سازگاری با بدنه فیبرکربنی وسیله نقلیه ی مذکور ساخته می شود که توسط موتور راکت نصب شده در پشت آن قابل هدایت است. در حال حاضر Bloodhound SSC در حال مونتاژ در مرکز فناوری Bloodhound در شهر بریستول است که در ۴ جولای افتتاح شد.

نمونه اولیه دماغه چاپ شده با پودر تیتانیوم

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code