پرینتر سه بعدی و استفاده ازآن برای ایجادموهای مصنوعی

استفاده از پرینتر چاپ سه بعدی برای ایجاد موهای مصنوعی

قطعا با نحوه‌ی کار چسب‌های تفنگی آشنا هستید. اکنون پژوهشگران دانشگاه کارنگی ملون از همین اصل برای ایجاد موی چاپ سه بعدی استفاده کرده‌اند. این کشف می‌تواند منجر به ایجاد دستگاه‌های چاپ سه بعدی حاوی برس و مو یا حتی ایجاد عروسک‌های ترول شود.

این گروه به سرپرستی یکی از دانشجویان دوره‌ی دکتری با نام جیارد لاپوت از پرینتر سه بعدی مدلسازی رسوبی ذوب شده با قیمت ۳۰۰ دلار استفاده کرده است. پرینتر فوق اشیا را با روی هم قرار دادن لایه‌های متوالی مواد ذوب شده ایجاد می‌کند. در این مورد، مواد مورد استفاده، پلی‌لاکتید (PLA) – نوعی مواد معمولا مورد استفاده در فرایند پرینت – می‌باشد.

برای ایجاد هر تار مو، نازل پرینتر ابتدا یک قطره از PLA ذوب شده را بر روی سطح پایه (مانند سر عروسک ترول) که به بستر پرینت نصب شده، قرار می‌دهد. سپس نازل و بستر پرینت به سرعت از هم در راستای افقی دور شده و به این ترتیب پلاستیک به یک تار میان آن دو توسعه می‌یابد. این فرایند بارها و بارها تکرار شده و نازل هر قطره‌ی جدید را در یک الگوی شبکه‌ای فضای متراکم قرار می‌دهد.

با این حال این فرایند لزوما یک فرایند سریع نمی‌باشد و ۲۰ تا ۲۵ دقیقه قرار دادن هر مود بر روی یک سطح با فضای ۱۰ میلی‌متر مربع طول می‌کشد. این روند نیاز به هیچ سخت افزار اضافی ندارد.

ماهیت هر مو با نحوه‌ی ایجاد آن تعیین می‌شود. قرار دادن تصادفی هر تار منجر به خروجی نهایی طبیعی‌تر می‌شود، درحالیکه تارهای دقیق‌تر می‌توانند برای ایجاد اشیایی مانند پرز‌های روی مسواک استفاده شوند. علاوه بر این، اگر از موادی مانند ABS استفاده شود، می‌توان موهایی با خواصی مانند مغناطیس ایجاد کرد.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code